Rozhodně nebude řeč o klasickém sklípku, kde je vínu nejlépe. Ale ani v bytě nemusí milovníci „božského moku“ přijít zkrátka a nabízí se několik více či méně vhodných způsobů jeho uchovávání.
Stojan na víno
Jedná se asi o nejrozšířenější bytový doplněk. Podle mnohých odborníků je pro skladování vín velmi nevhodný. V pokojové teplotě se víno vyvíjí příliš rychle a stejně rychle stárne. Stojan spíš může plnit dekorační účel a dobře poslouží při večírku k odložení lahví těsně před pitím. Stojany na víno dělíme nejčastěji na nástěnné, pultové, podlahové a závěsné. Rozdíl je samozřejmě vždy v tom, jaký máte pro stojan místo a jakou má plnit roli (zda má mít i dekorativní účel). Samotnému vínu prospěje v jediném - položením lahví do vodorovné polohy a to je žalostně málo. Proto se doporučuje jeho využití pro destiláty. Když potřebujete víno uskladnit někde v bytě, tak lépe než stojan poslouží spíž, chodba nebo dno šatní skříně.
Chladnička
Oproti stojanu jde o trochu lepší volbu. V chladničce lze uchovávat vína na krátkou dobu ideálně s využitím držáků na lahve. Bohužel, při delším uložení do chladničky dojde u vína ke ztrátě jiskry a relativně nízká teplota zabraňuje jeho zrání. Nehledě na to, že mu neprospívají jak otřesy motoru lednice, tak i její otvírání. Navíc, víno může být znehodnoceno různými pachy uložených potravin, především od zrajících sýrů, česneku nebo cibule.
Sklep
Někdo by si mohl myslet, že velice dobrým místem na archivaci vína je sklepní kóje. Ale ani tuto variantu odborníci nepovažují za ideální. Teplota je tu sice nižší než v bytech, ale jedná se o toxické prostředí. V kójích jsou skladovány nejrůznější barvy, ředidla, pneumatiky a plasty. Navíc počítejme i s hlodavci, jejich exkrementy a s jedovatými nástrahami.
Domácí vinotéka
Konečně se dostáváme k nejlepší variantě. Speciální, ke chlazení vína určená skříň má o něco větší spotřebu energie než chladnička. Uvnitř skříně bývá vyšší teplota a chuť vína neovlivní žádné zápachy z venku. Speciální kompresor zajistí plnou stabilitu lahví bez otřesů a vibrací. Jelikož levné typy domácích vinoték je možné pořídit za 3000 korun, tak se stávají stále oblíbenějším bytovým doplňkem. Na trhu jsou k mání menší modely sloužící k uchování 6 lahví, ale sběratelé vína si mohou zakoupit i velkou vinotéku pro 280 lahví. Běžná domácnost si vystačí s kapacitou na 30 až 38 lahví. Levnější bývají volně stojící vinotéky. Je možné je postavit kamkoliv a velmi dobře poslouží i jako dekorativní doplněk v hale či v obývacím pokoji.
Vestavné vinotéky není problém zabudovat do kuchyňské linky, do spíže nebo se mohou stát součástí ledničky. Jejich výhodou je velmi efektní vzhled s tónovaným sklem ve dvířkách, které je navíc opatřeno UV filtrem. U vestavných modelů je třeba počítat s vyšší cenovou relací. Domácí vinotéku není možné stavět kamkoliv. Rozhodně nevhodné je její umístění k radiátorům, oknům nebo blízko trouby. Každý zdroj tepla zvyšuje výkon skříně a kromě vyšší spotřeby energie způsobuje rychlé opotřebení kompresoru.
V jednoduchých vinotékách se nastavuje pouze jedna teplota. Existují i chladicí skříně dvou i třízónové, ale ty především ocení opravdoví znalci, fajnšmekři a vlastníci kvalitních sbírek vína. Ceny takových vinoték mohou dosáhnout až 100 000 korun
Odborníci poukazují na různou hlučnost skříní. Poslouchat v hale či v obýváku kompresor není moc příjemnou záležitostí. Proto jsou doporučovány vinotéky renomovaných značek, u kterých je záruka, že firma věnuje dostatečnou pozornost odhlučnění výrobku.
Malý sklípek
Nejlepší podmínky pro skladování vína poskytuje malý aktivní sklípek či humidor. Kapacitně pojme 300 lahví a více. Uložit víno k jedné stěně do klimatizovaného prostoru za sklem je možné pouze ve větším bytě. Cena aktivního sklípku se pohybuje řádově v desítkách tisících korun.