Chcete si na své zahradě vytvořit kout, který bude vaší pýchou a zároveň dodá nevšední ráz celé vaší zahradě? Zajímavé jsou zahradní skalky. Mají různé podoby. Jakou si vytvoříte vy? Záleží na vašem umu, ale i času, který jste ochotni zahradní skalce věnovat.
Zahradní skalka
Skalka představuje část pozemku v zahradě, která má působit jako horská kompozice tvořená kameny a rostlinami.
Zahradní skalky jsou rozmanité. Některé tvoří velmi pěkná architektonická dílka, která si zaslouží obdiv. Vytvořit je není jednoduché. Důležité je i jejich umístnění. Nehodí se na každé místo. Někde by mohly vypadat až nevkusně.
Obecně je možné zahradní skalky dělit na ty, jež jsou vhodné pro začátečníky a na skalky pro pokročilé. Zahradní skalky pro pokročilé jsou větší a zahrnují více rostlin a dalších doplňků. Zahrádkáři, kteří se pro ně rozhodnou, by měli vědět, kde se které rostlině bude dařit nejlépe. Skalky těchto zahrádkářů přinášejí stále něco nového. Rostliny jsou vysázeny i s ohledem na to, kdy kvetou, takže se jimi budete kochat postupně. Podoba skalky nebude konstantní.
Jak vytvořit zahradní skalku?
Rozhodli jste se, že si také do své zahrádky pořídíte skalku, ale nevíte jak na to? Stručně si přiblížíme jak zahradní skalku vybudovat.
Začněte na podzim tím, že si postavíte kameny. Ty se během zimy usadí a na jaře se už budete moci věnovat jen osazením květinami, popřípadě keříky atd.
Podoba vaší budoucí skalky by neměla vycházet z vašeho momentálního nadšení, ale z promyšlení času, který jste ochotni trávit její údržbou. Velké skalky jsou na údržbu velmi náročné. Pokud víte, že tolik času nemáte, volte menší a jednodušší skalky.
Promyslete také místo, kde se bude váš „výtvor“ vyjímat. Máte-li na svém pozemku nějaký sklon či terénní vlny, hodí se na to nejlépe. Kvůli stínu není vhodné skalku budovat mezi stromy.
Chcete-li rozlehlejší skalku, nezapomínejte také na vytvoření chodníčků, jinak byste se k některým jejím částem hůře dostávali a nemohli byste o skalku náležitě pečovat.
Kameny pro zahradní skalku
Skalky se mohou skládat z různých prvků. Těmi základními jsou kameny a rostliny. Chcete-li, aby vaše skalka vypadala přirozeně, volte pouze jeden druh kamene. Nesnažte se je nijak tvarově upravovat. Pravidelné tvary by vypadaly příliš uměle. A jaké kameny se na skalku hodí? Využívaný je vápenec, pískovec, břidlice, andezit či žula.
Rostliny pro zahradní skalku
A jaké rostliny se budou ve vaší skalce vyjímat? Pěkně vypadají především kvetoucí trvalky menšího vzrůstu. Mezi jejich oblíbené druhy patří srdcovka, třapatka, vlčí bob, levandule, zvonek, orlíček, čechrava atd.
Rozšířené jsou i skalničky se svým typickými barevnými květy. Mají různou velikost. Z konkrétních druhů si uveďme netřesk, koniklec, pupalku, rozchodník, hvozdík, kamzičník atd.
Nezapomeňte ani na okrasné trávy (pampová tráva, miskantus...) a do větších skalek se hodí také dřeviny a další doplňky včetně jezírek, lamp či různých figurek.
Údržba zahradní skalky
Údržba skalky spočívá v pletí, kypření půdy, zálivce, ochraně před mrazem a dalších drobných pracích. V létě je nutné skalku zalévat, nejlépe ráno či večer.
Jednou za rok, nejlépe po zimě je nutné doplnit půdu a chybějící rostliny, upevnit uvolněné kameny a celkově zkontrolovat, zda podoba skalky odpovídá stále vašim představám.