Zahrada či sad ve svahu je za trest a jen ke zlosti. Stačí si uvědomit jen tu námahu, co se nachodíte nahoru a dolů. Na takovém zahradním pozemku je doslova „lahůdkou“ sekání trávy, o sbírání opadaných plodů ani nemluvě. Nahoře vám ze stromu spadne jablko a vy ho seberete až dole tak pořádně potlučené, že se nehodí ani do moštu. Těžko budete v takové zahradě pěstovat zeleninu na záhonu a na posezení pod pergolou taky zapomeňte. A jestli nebude vaše svažitá zahrádka hojně osázena keři nebo stromy, tak se budete při každém větším dešti modlit, aby voda neodplavila zeminu na spodní část pozemku nebo úplně pryč.
Řešení by tu bylo, relativně rychlé a ve výsledku estetické, navíc povede k zabezpečení celé zahrady. Nejprve by to chtělo mít uspořeny finanční prostředky na pronájem bagru i s bagristou. Pak už jen stačí pozemek ve svahu „rozbagrovat“ na řadu pravidelně nebo nahodile rozmístěných teras. Každou je třeba podepřít nějakou menší či větší zdí, jinak by voda veškeré terasy zlikvidovala. Na zdi použijte pevný a trvanlivý materiál. V časech minulých se na zahrádkách „zdilo“ lícovými cihlami, železobetonem nebo velikými kameny. Dnes je ale jiná doba a nejčastěji se na zahradách potkáte s takzvanými gabiony, což jsou drátěné koše plněné kameny. Mimo nich se používají i dřevěné kůly nebo betonové tvarovky coby palisády, desky nebo truhlíky.
Okrasné koše - gabiony
Gabiony se kdysi používaly ke zpevňování zeminy při stavbách silnic, železničních tratí nebo břehů řek. Ale jak šel čas, tak si architekti řekli, že by gabiony mohly zdobit veřejná prostranství, parky a následně i pozemky u rodinných domů a zahrady. Dnes se okrasné koše využívají k dekorativnímu zkrášlení staveb plotů, zídek, dělících teras nebo garážových stání. A je možné je využít jako netradiční obklad stěn rodinných domků.
Jak si tedy se „stavbou“ gabionů nejlépe poradit? Na rozvrstveném pozemku nejprve rozestavíte drátěné koše do libovolného tvaru. Pak je vyplníte kameny, uzavřete a je hotovo. Kameny se ukládají ručně, není potřebná žádná malta ani jiná pojiva. Efektní a esteticky zajímavé gabiony vám mohou vytvořit jak nizkou zídku, tak i slušně vysokou zeď.
Drátěné koše můžete naplnit kameny sami, ale moc se to nedoporučuje, protože se jedná o dost fyzicky náročnou práci, která navíc vyžaduje cvik i zkušenost. Proto není od věci si objednat pracovníky odborné firmy, kteří jsou schopni za pár dní postavit i několik metrů dlouhý plot. Výsledná cena okrasných gabionů se bude odvíjet od druhu použitého kamení, podloží a náročnosti terénu a celou stavbu může prodražit i případné použití strojů. I o trochu navýšená ivestice by vás neměla od „zkrášlení“ zahrady odradit, protože věřte tomu, že výsledek bude stát za to..
Někomu se může zdát, že drátěné koše nemohou vydržet dlouho, ale opak je pravdou. Výrobci ocelových sítí zaručuje životnost minimálně padesát let, ale jde o tak mladý materiál, že ještě nedošlo k ověření. Odborníci ale tvrdí že vydrží podstatně déle.
Kameny v gabionech vám mohou prorůst kořeny stromů, keřů a popínavých rostlin. Tím se životnost okrasných košů prodlouží na velmi dlouhou dobu.
Zajímavou variantou gabionů jsou bastiony. V nich je pletivo doplněno o netkané textílie a proto se mohou bastiony vyplňovat i menšími kameny nebo pískem. Bastiony se dodávají v podobě poskládané harmoniky a setkat se s nimi můžete i na stavbách dočasných hrází proti povodním.
Betonové zídky
Když upřednostňujete beton, tak se vám naskýtá mnoho možností. Nejvíce používané je ztracené bednění, které díky moderním tvarovkám zvládne i méně zkušený stavitel svépomocí.
Nejprve srovnejte terén a vytvořte podkladovou betonovou desku, přitom dodržte podmínku, aby podloží bylo opravdu zcela vodorovné. Potom skládejte na sebe tvárnice podobným způsobem jako u běžných cihel, to znamená, že druhou řadu zdí začnete překladem přes spoj. Postavené tvárnice vyplňte armaturou, tj. speciálně upravenými železnými roxorovými tyčemi ( jedná se o tyčové výztuže ). Nakonec je vylijte betonem.
Asi se neobejdete bez omítání tvarovek, neboť ony nemají pohledovou úpravu. Také je lze obložit kamenem nebo mrazuvzdorným obkladem. Pokud byste je ale chtěli nechat „holé“, tak získáte zeď zajímavého vzhledu.
Okrasnou zídku můžete vystavět i pomocí desek nebo palisád v úpravě pohledového betonu. Ty se dají využít i k menším oporám nebo lemování záhonů, teras nebo schodišť.
Okrasnou variantu betonových tvárnic představují duté dílce, které se skládají pyramidovým způsobem, čímž dochází ke zpevnění svahu.
Dřevěný materiál
Každý jsme jiný a někomu připadá kámen a betom jako materiál moc chladný. V tom případě se dají na zídky použít tepleji působící dřevěné palisády. Pomocí nich lze lemovat i záhony nebo chodníky z dřevěné dlažby. Dřevěné palisády se hodí i k sestavování různých okrasných obrazců.
Ani výdrž „zídkového“ dřeva není problém, protože dřevo palisád není ošetřeno impregnací pouze povrchově, ale impregnační prostředek je vtlačen tlakem do hloubky materiálu. Podle zvoleného druhu dřeva se může jednat o hloubku až několik centimetrů. Palisádové dřevo tak nevyžaduje žádnou následnou povrchovou úpravu.
Stavba palisád je vcelku jednoduchá. Nejprve si připravte dvakrát širší výkop, než je průměr kulatiny. Do něj nasypte asi 10 centimetrů štěrku, čímž zajistíte odvod vody. Výkop by měl mít hloubku odpovídající třetině délky palisády. Následuje vložení kulatiny a její překrytí izolací směrem od svahu. Pak jen palisádu zabetonujte a stranu od svahu dosypte zeminou. Jestli má palisáda plnit funkci opěry, tak nezapomeňte na dobré nadimenzování schopnosti držet svah.