Zvýšení komfortu koupelny napomůže i výměna vany nebo dlažby. Menší renovační zásahy bez stavebních úprav zvládnete i sami bez vážnějších komplikací, avšak předpokladem je určitá zručnost.
Je pravdou, že do malé koupelny se toho dá naskládat neuvěřitelně mnoho. Majitelé panelákových bytů přesně vědí, o čem je řeč. Zkuste vměstnat do prostoru 1,5×1,5 metru pračku, umyvadlo, prádelní koš a vanu. Možné to je, ale na toaletu již místo nezbyde. Jestliže však máte koupelnu o něco větší, například čtyři metry čtvereční, tak tam už místo na přidání toalety najdete. Pouze záleží na uspořádání celé koupelny, na instalaci vody a odpadu.
Záchod musíte mít každopádně co nejblíže ke spádové trubce a myslete na to, že minimální průměr odpadního potrubí musí být 10 až 12 centimetrů. Moc široká trubka bude mít za následek nežádoucí hromadění tuhých látek. Voda má přitom malou hloubku na to, aby vše bezpečně odplavila. Odpad se tak bude postupně usazovat, až dojde k jeho ucpání. A naopak, příliš malý průměr povede k bránění vody v odtoku, což může mít za následek něpříjemný zápach a bublání.
Další činností bude zajistit přívod vody. K sifonu musíte přivést trubky, aby se toaleta mohla splachovat. Také věnujte pozornost tomu, abyste měli kolem toalety dost místa, jak po stranách, tak i před sebou. V obchodech si můžete vybrat podle potřeby variantu závěsnou nebo s umístěním na zem ( takzvané kombi ). Toaleta může mít i dva druhy vývodu – zadní nebo spodní dle umístění odpadu.
Chcete-li mít koupelnu jako novou, tak mnohdy stačí jen vyměnit obklady a dlažbu. Pokud máte k dispozici bourací kladivo, tak můžete začít, ale vystačíte si i s ručním nářadím – se sekáčkem a kladivem. Pak si musíte připravit podklad. Rozvažujte mezi těmito materiály – beton, cementová mazanina, posloužit může i neporušená dlažba, souvisle vyspárované zdivo a omítka. Z povrchu je třeba nejprve odstranit sádrový nebo cementový potěr, jakékoliv barevné nátěry i případné tapety, vyhladit nerovnosti, vyplnit díry po výlomech a pokud se vás to týká, tak zatmelit zdivo z pórobetonových tvárnic. Potom stačí nanést penetrační nátěr a můžete začít pokládat kachličky. Vždycky rozmíchávejte jen tolik lepidla, abyste ho spotřebovali do 45 minut a začněte s pokládkou. Každou dlaždičku stabilizujte do rovné polohy poklepáním gumovou paličkou.
Když máte položeno a lepidlo zaschlo, tak naneste spárovací hmotu. Nebojte se ji vylít přímo na podlahu a zapravit do spár gumovou stěrkou. Nakonec už nezbývá než setřít přebytečnou hmotu a vlhkou houbou přejet celou podlahu, aby se dosáhlo zmatnění povrchu.
Až vám dokonale uschne spárovací hmota, tak je třeba utěsnit spáry elastickým tmelem. Oblepte dlaždice lepící páskou, aby se neponičily, vystříkejte spáry těsnící hmotou a na úplný závěr vše opět uhlaďte spárovacím hladítkem.
Nyní přistoupíme k výměně baterie. Pokud tuto „akci“ míníte provést, tak myslete na stavební detaily a rozvody. Dříve měly baterie rozteč 10 centimetrů ( ty jsou stále na trhu ), ale dnes jsou častější rozteče 15 centimetrů. V rámci případných stavebních úprav se vyplatí počítat s novými rozvody, abyste měli více možností a méně problémů v budoucnu, když budete zamýšlet vyměnit baterii.
Je úplně jedno, jestli na rozvody napojíte baterii pákovou nebo kohoutkovou. Zásadní pro nástěnné baterie je rozteč, to jest vzdálenost mezi potrubím na teplou a studenou vodu. Jak již bylo řečeno, máte jen dvě možnosti – 10 nebo 15 centimetrů. Stejnou rozteč musí mít i baterie. I kdyby snad nakonec rozměr nesouhlasil, tak se nic neděje, protože dobré nástěnné baterie mají přibalenu redukci.
Do stojánkových baterií ( vycházejí z umyvadla ) se voda z potrubí ve zdi přivádí pomocí hadic přes připojovací ventily. Tady neřešíte žádnou rozteč. Když máte připraveny rozvody pro nástěnnou baterii a chcete stojánkovou, tak na vás čeká předělání potrubí.
Nejsnažší práci vedoucí ke zestetičtění koupelny přestavuje instalace nového umyvadla. Pro jeho upevnění jsou potřebné dva otvory ve stěně. Vyznačte si je k vrtání tak, aby ležely soustředně s odpadem. Výška otvorů je určena přibližně na 850 milimetrů mezi podlahou a horní hranou umyvadla.
Jestli je součástí balení umyvadla upevňovací sada, tak ji použijte, v opačném případě ji dokupte. Obsahuje závěsné šrouby s hmoždinkami, kovovými a plastovými podložkami. Do dlaždic vrtejte opatrně bez příklepu a za pomalých otáček. Jakmile ucítíte, že jste na zdivu, zapněte příklep. Našroubujte oba závěsné šrouby do hmoždinek . Otvory pro hmoždinky vyvrtejte do minimální hloubky 85 milimetrů. Pak nasaďte umyvadlo a přišroubujte ho. Při montáži baterie nejprve položte na otvor pro kohoutek těsnění a baterii nasaďte i s oběma připojovacími hadicemi. Krycí matici s těsněním nasaďte i zespodu na závit armatury a pevně ji dotáhněte. Většina armatur je opatřena připojovacími hadicemi, tak je nasaďte na rohové ventily a utáhněte je stlačitelným šroubovým spojením. Horní část ventilu podložte těsnícím kroužkem a zasuňte ho do odpadního otvoru umyvadla. Spodní část ventilu nasaďte na část horní a zašroubujte. Nyní už nezbývá než na trubku nasadit sifon a spojit s odpadním ventilem. Nezapomeňte všechna šroubení dobře utáhnout. Táhlo excentrické soustavy ( otvor pro něj musí směřovat dolů ) spojte s kloubovou spojkou a nastavte jej tak, aby se zátka odpadu natěsno otvírala i zavírala.