Již dávno se traduje, že Češi jsou národem manuálně zručným a že si umí s lecčíms poradit. Především na západ od našich hranic se na mnohé práce povolávají firmy, my se pouštíme svépomocí i do náročnějších pracovních „akcí“ včetně bytových úprav. Základním a specificky českým problémem je hledání odpovědi na otázku, jak zvětšit menší či malý byt, když nafouknout ho nelze. Mnozí Evropané by strnuli v úžasu, do jakých bytových prostor se dokážou Češi vměstnat. Nelze se tomu divit, když průměrná velikost českého bytu je 76 m2 oproti evropským stovkovým hodnotám.
Všeobecně platí, že malý byt s sebou přináší větší plánování a nákup zařízení s rozmyslem. Využití každého místa a koutu v bytě se někdy neobejde bez pořizování nábytku na míru, ale není třeba mít z toho obavy, protože dnešní truhláři opravdu dokáží divy.
Barvy v menším bytě by měly být jednoznačně světlé. Důležité je i světlo, čím ho bude více, tím lépe. Dnešní trendy hovoří o zbavování se všemožných příček a zdí. Ovšem nejdůležitější pravidlo zní – nehromadit zbytečné věci!
Co vše se může podílet na zvětšení bytu?
- Pohyblivý nábytek. Na něj rozhodně nezanevřete. Je možné ho přesouvat a posouvat dle potřeby, rychle jej uklidit tam, kde nepřekáží. Od věci ani není mobilní část regálové stěny, kterou lze využít jako stolky, boxy či skříňky.
- Rychlý úklid pracovního místa. Pracovnu v bytě, byť i malou, je třeba řešit tak, aby se dala rychle ukrýt. Velmi dobrou službu udělá skříň na míru u jedné stěny pokoje. Potom můžete jedním přesunutím vše uklidit.
- Zrcadla. Když si pořídíte hodně zrcadel do bytu, tak se nejenom naučíte mít se rádi, ale dosáhnete i optického zvětšení interiéru. Zrcadlo dokáže danou místnost pocitově zdvojnásobit. Navíc, zrcadlová stěna dobře skryje vchod do koupelny nebo šatnu.
- Světlé barvy. Těmi není rozhodně myšlena pouze bílá nebo v současnosti hojně rozšířená žlutá. Pokud opatříte jedné stěně pruhovaný vzor a zbytek místnosti necháte jednobarevný ( a klidně i bílý nebo žlutý ), tak celá místnost získá nejen neotřelý vzhled, ale i optické zvětšení.
- Koupelna. V ní je možné ušetřit hodně místa díky sprchovým boxům, které prošly velikým vývojem a mnohdy je k neuvěření, co dokážou. U van není od věci si ohlídat, aby to, co se ubere na délce, se přidalo na hloubce.
- Úložné prostory. Není třeba se obávat zkosené stěny v malém bytě. Využít ji lze na to, čeho se mnohdy nedostává – na úložné prostory. Pouze to s největší pravděpodobností znamená pořídit si nábytek na míru
- Úkryty. Nezapomeňte se dobře podívat, které prostory ještě nejsou využité vůbec nebo jen částečně. Kapsáře v koupelně pojmou mnoho maličkostí, šikovná kuchyňská linka dokáže skrýt i malou spíž a pod postel je možné schovat sezónní vybavení.
- Využitá výška. Malý byteček může mít sice ubráno na ploše, ale přidáno ve výšce. To je výhoda, ze které lze získat maximum možného. Co například knihovna ke stropu, patrové postele nebo úložná komora přístupná po žebříku. Nabízí se i řešení „od podlahy“- zvýšit část pokoje pódiem a do něj skrýt nepotřebné věci.
- Háčky. Proč nepověsit i věci, u kterých bychom to možná nečekali. Nejen boty, kola, ale i židle, jejichž zavěšení lze vydávat za designově výtvarné řešení.
- Oblé hrany. Když je k dispozici interiér, do kterého se toho musí hodně vejít, tak oblé hrany působí jemněji a útulněji. Nábytek bez ostrých hran by měl být spíš světlejší, jinak z něj budete mít pocit, že se na vás tlačí.
- Opatrně s nábytkem. Mělo by platit, že do menšího prostoru patří méně nábytku. Malé byty si doslova říkají o minimalisticky zařízený interiér. Proto žádné robustní přezdobené stěny a tmavé kouty, což působí stísněným dojmem.
- Lehké skříně. Bytoví architekti doporučují v menších interiérech využívat místo těžkých klasických skříní co nejvíce odlehčené regálové systémy. Nejen že působí méně masivně, ale prosvítání stěny za uloženými věcmi navozuje dojem splývání systému s pokojem.
- Nábytek 2 v 1. Při zařizování žádejte nábytek, který má vícero využití. Například pohovka s možností kvalitního zdravého vyspání nebo s úložným prostorem, který může fungovat i jako noční stolek.
- Nastavitelný nábytek. Dnes není problém si vybrat pěkný jídelní stůl nastavitelný jak pro dva, tak i pro více stolovníků. Podobně poslouží i mobilní stolek a lze jím rozšířit i pracovní plochu v kuchyni při náročnějším vaření a pečení.
- „Neviditelný“ nábytek. Velikým hitem poslední doby se stal transparentní nábytek. Průhledné židle, stoly nebo i regály působí mnohem subtilnějším dojmem.
Tvrdí se, že luxus je v prostoru, ale zdaleka ne všichni jsou mu nakloněni a pro mnohé je jednoduše nedostupný. Ne nadarmo se říká, že co je malé, to je hezké nebo i milé. Proč by to nemohlo platit u méně prostorného bytu.