V průměru každý Čech během jednoho roku za den spotřebuje kolem sto dvaceti litrů vody. Spotřeba vody sice klesá, nicméně účet za vodu každým rokem narůstá. Pokusme se tedy neplýtvat zbytečně vodními zdroji. To ovšem není úplně jednoduché, ale s přispěním moderních technologií to zase tak těžké být nemusí. Většina v současnosti nabízených druhů vybavení koupelny větších značek nabízí úsporné režimy. A je jedno, jestli jde o pračku, myčku nádobí, vodovodní baterii nebo klozet.
Při používání vodovodní baterie s kohoutky vyplýtváme poměrně velké množství vody, než se nám podaří vhodně namixovat teplý a studený proud podle naší potřeby. Kromě toho se tím i zdržíme časově. Páková baterie se z tohoto pohledu jeví jako mnohem rychlejší a s tím samozřejmě souvisí i šetření zdrojů. Umyvadlové baterie s perlátorem dovedou snížit průtok vody až o jednu polovinu díky přimíchávání vzduchu. Obdobně jako u sprch se stejnou technologií, i zde máme při nízkém průtoku vody zajištěný dostatečný přísun vody. Nákup perlátoru přitom vyjde na částku kolem padesáti korun, což určitě není příliš. Obzvlášť vzhledem k tomu, že za rok dokáže snížit výdaje za vodu klidně i o dva tisíce korun. Úspornost dřezové baterie podporuje výsuvná sprcha, kdy silným cíleným proudem vody můžeme poměrně efektivně opláchnout špinavé nebo neskladné nádobí. Páky některých baterií mají dvoustupňový mechanismus, jenž rozděluje průtok vody na maximální a ekonomický. Při nadzvedávání páky člověk ucítí elastickou zarážku, jež dává upozornění na přechod z ekonomického průtoku na maximální. Pro naprosto běžnou spotřebu v klidu postačí ekonomický průtok vody. Na trhu jsou v současné době k dostání i sprchové baterie s polohovatelným tlačítkem, jež v případě potřeby dokáže snížit spotřebu vody klidně až o půlku.
I při sprchování se dá něco ušetřit. Úsporné sprchové hlavice obsahují klasické i vzduchové trysky. Přimíchávání vzduchu opět dokáže zmenšit průtok vody. Kromě vody se tím šetří i energie, protože pro sprchování není nutné ohřívat takové množství vody. Taková kvalitní jednopolohová sprcha disponuje přepínačem na plný průtok a stop ventil, který průtok vody dokáže omezit na prokapávání. Několikapolohové masážní sprchy zvládnou ušetřit kolem sedmdesáti procent vody. Moderní technologie však ještě více pokročily a sprchové hlavice se vybavují světelnou LED indikací, která informuje uživatele o délce sprchování. Během prvních tří minut svítí modré světlo a následující tři minuty jsou signalizovány barvou oranžovou. Poté už se rozsvěcuje barva červená, což znamená, že bychom sprchování měli skončit. Roční ušetření se dá dosáhnout i na několik tisíc korun a pořízení sprchové hlavice stojí kolem sedmi set korun.
Stranou zájmu by neměly zůstávat ani toalety a bidety. Moderní záchody totiž využívají dvojici základních typů úsporných splachovacích ventilů, které se nazývají "Dual flush" a "Start stop". Systém s označením "Start stop" nechává vyloženě na svém uživateli zodpovědnost za to, jak dlouho nechá zmáčknuté tlačítko určené ke spláchnutí, a následně ho zastaví. Klozet do odpadního systému spláchne maximální porci šesti litrů vody. Označení "Dual flush" s sebou nese dvojité tlačítko ventilu - menší a větší. Spotřeba vody bývá standardně tři litry na menší spláchnutí spuštěné menším tlačítkem a šest litrů pro velké spláchnutí, na což je určeno tlačítko větší. I zde však jdou úsporná opatření ještě hlouběji. Existují i modely, které v sobě spojují umyvadlo, klozet a baterii. Voda používaná v umyvadle se přesune do odtokového čistícího systému. V tomto čistícím systému jsou z vody odstraněny všechny větší nečistoty a vloží se do ní dezinfekční látka. Nádržka s vyčištěnou vodou je propojena se záchodovou nádrží, kam tato voda přitéká čistá a dá se s ní spláchnout toalety. Chybět zde nemůže ani baterie s omezeným průtokem vody, která šetří vodu i energii.
Nedílnou součástí mnohých domácností jsou pračky a myčky. Můžeme směle prohlásit, že mytí nádobí pod tekoucí vodou rozhodně není ekonomické. Pro větší porci špinavého nádobí se rozhodně vyplatí myčka. Myčky dokážou umýt plný obsah nádobí s využitím jen asi deseti až dvanácti litrů vody. Pokud bychom se rozhodli stejné množství umýt pod tekoucím kohoutkem, spotřebovali bychom kolem sedmdesáti litrů a to je opravdu markantní rozdíl. Jestliže myčku nemáme, pak bychom alespoň měli mít dřez, v němž se dá zadržet voda a nádobí tak umýt aspoň trochu úsporně. Dřez by měl být spíše hlubší než širší, protože na velké ploše se voda rozlije a hladina je pořád příliš nízko na to, abychom nádobí mohli pohodlně očistit. Při praní prádla bychom se pak měli pokaždé pokusit naplnit buben pračky celý. Určitě se též vyplatí používat úsporné programy doporučené přímo od výrobce. Některé pračky dokonce dokážou regulovat množství použité vody podle množství prádla. To samé se dá říct i o některých myčkách a nádobí.
Jaké ještě další způsoby šetření vody by se daly aplikovat? Určitě se vyplatí sprchování namísto napouštění vany pro koupání. Při sprchování se spotřebuje přibližně o jednu třetinu vody méně, než kolik jí vydáme koupáním ve vaně. S délkou sprchování bychom to též neměli přehánět. Během čištění zubů, holení nebo mydlení rukou bychom měli vodu zavírat, aby se s ní zbytečně neplýtvalo. Při těchto činností totiž bez užitku vypustíme klidně deset litrů vody za jedinou minut. Na vyplachování úst po čištění zubů by se měla používat nádoba s maximálním objemem čtvrtiny litru. Tímto způsobem se za měsíc dá ušetřit sto až pět set litrů vody, což už opravdu není zanedbatelné množství vody. Kontrolovat bychom měli i těsnění vodovodních kohoutků, aby voda zbytečně někde neunikala. Protékající toaleta a kapající kohoutek se musí řešit okamžitě.