Při malé střešní „havárii“ určitě není třeba hned vyměňovat krytinu nebo okap. Ale je pravdou, že chytání vody do kýblů a hrnců při deštích není zrovna vyhledávanou činností. Potom nezbývá, než se jít podívat na střechu. Když se zjistí, že důvodem je mezera v oplechování, prasklina na ploché střeše nebo dírka v okapu, tak se to dá dost dobře a rychle opravit. Většinou bývají dostačující vhodné tmely, které se nanášejí z kartuše pomocí vytlačovací pistole. Větší opravy se neobejdou bez speciálního nátěru nebo samolepící fólie.
Oprava tmelem
Většina tmelů je určena pro práci za sucha, proto se vyhněte jejich použití v dešti nebo když uvidíte, že by mohlo začít pršet. Povrch střechy zbavte nečistot, odmastěte acetonem nebo lakovým benzínem. Kovové části dobře obruste drátěným kartáčem. Pozor! Vždycky si prostudujte, zda vámi vybraný tmel můžete použít na střechu. A vyzkoušejte na kousku střechy jeho přilnavost.
Nejprve naneste dostatečné množství tmelu na jednu plochu a části ihned spojte. Lepené povrchy je bezpodmínečně nutné spojit dříve, než se začne na povrchu tmelu tvořit slupka. U silikonu počítejte asi s pěti minutami, u univerzálních a MS polymerových tmelů jde o pět až deset minut. Nejvíce času budete mít při práci s polyuretanovým tmelem – 10 minut, a s tmelem bitumenovým – do 20 minut. Spojené části stiskněte a zafixujte, ale s tím stiskem to nepřežeňte, abyste tmel nevytlačili ven. U tmelení vodorovných nebo mírně šikmých ploch nemusíte lepené části nijak fixovat, protože tmely dobře přilnou k podkladu. Na šikmé klempířské prvky a sedlové střechy použijte MS polymerový tmel, který vyniká vysokou počáteční přilnavostí. Do spoje byste měli vpravit asi dvoumilimetrovou vrstvu tmelu.
Výhodou je, že spoj můžete zatížit již po dvaceti minutách, navíc je lepené místo trvale pružné a voděodolné.
Některé tmely vám umožní utěsnit spáry široké až tři centimetry. Hmotu nakonec můžete uhladit stěrkou a mýdlovou vodou. V případě hodně hluboké spáry použijte raději tmelařskou šňůru. Ta navíc zajistí dokonalé přilnutí tmelu. Co si ovšem počít, když tmel k podkladu špatně přilne? V tom případě ho rychle odstraňte nožem nebo vyřezávačem a naneste druhou vrstvu. Vždy použijte stejný tmel, jako byl ten původní.
Někdy se stane, že musíte rychle utěsnit spáry či praskliny za deště nebo s vlhkým povrchem. Pak nezbývá, než do spáry nanést dostatečné množství tmelu tak, aby ho tekoucí voda hned nevymyla. Mokrou práci povoluje MS polymerový tmel nebo jiný, který umožňuje aplikaci na mokrý podklad. V prudkém dešti snad raději spáru s naneseným tmelem zakryjte. Tmel při aplikování co nejvíce tlačte špachtlí do spáry. Díky tomu zvýšíte jeho přilnavost k mokrému podkladu.
Jakmile přestane pršet a střecha oschne, tak zkontrolujte zatmelené místo a případnou vzniklou mezeru zalepte. K jejich opětovné tvorbě by docházet nemělo. Pokud budete poškozené místo opravovat například položením novou krytinou, tak k případnému lepení použijte stejný tmel. Výše popsaným postupem je možné vyplnit spáru širokou 5 až 30 milimetrů a lepit jen do tloušťky dva až deset milimetrů.
Použití kaučukového nátěru
Když se jedná o rozsáhlejší praskliny, třeba na ploché střeše, tak uvažujte o použití hydroizolačního kaučukového nátěru. On totiž obsahuje v sobě zpevňující umělé vlákno a díky němu se vytváří pružné a trvanlivé krytí. Hlavní výhodou proti tmelu spočívá v jeho uplatnění na velikých plochách nebo v rozích. Pohodlně s ním opravíte vzduchové kapsy, bubliny na krytině rovných střech s dobrým odvodněním, samozřejmě i trhliny a praskliny. S nátěrem vytmelíte okapy, odvodňovací systémy, terasy a balkony. Po vytvrzení vytvoří velice odolnou a pružnou bandáž s životností minimálně deset let, která přilne na všechny podklady, včetně mokrých. Pro hydroizolační nátěr je ideální suchý podklad zbavený mastnoty a nečistot. Savý povrch napenetrujte nátěrem v koncentraci 10 – 15%, případně se řiďte pokynem výrobce. Praskliny vyplňte bitumenovým tmelem a samotný nátěr pak aplikujte štětcem nebo válečkem. Naneste dvě počáteční vrstvy a po 24 hodinách křížem další. Když vše dokonale uschne ( dojde k vytvrzení ), tak bandáž odolá vodě, velkým teplotním změnám i UV záření.
Utěsňovací fólie
Na větší netěsnosti v oplechování vám více než tmel pomůže utěsňovací fólie. Je opatřena bitumenovou vrstvou a hliníkovým povrchem a umí natrvalo utěsnit víceméně jakýkoliv spoj. Dokonce s ní můžete nahradit klempířské prvky kolem komínů, světlíků nebo střešních oken. Její použití je vhodné i na opravy prasklin v krytině, okapech a odpadových rourách. Fólii nanášejte na čistý a suchý povrch zbavený prachu, mastnoty a přípasných odpadávajících částic. Dobře si vyberte vhodnou šířku pásky. K dispozici máte výběr od 7,5 až do 30 centimetrů. Při pořizování vhodné šířky fólie se řiďte pravidlem, že musí při překrytí praskliny dojít k jejímu kontaktu s povrchem minimálně 25 milimetrů na obou stranách. Totéž platí, když budete zakrývat větší plochu a spojovat větší počet foliových pásů. Potom už jen stačí z desetimetrové role uříznout pásku v potřebné délce, zbavit ji ochranné vrstvy a pevně přitisknout na požadované místo. Uhlazujte ji směrem od středu nejlépe pevným válečkem, aby nedošlo ke tvorbě vzduchových kapes. Potom proveďte kontrolu, že páska dobře drží. Dejte dobrý pozor, abyste neporušili horní hliníkovou vrstvu.
A pro přehled – čím můžete tmelit?
Silikonový tmel
S nimi spojíte a utěsníte spáry, ovšem nesmíte jej použít na polyetylen, polypropylen a bitumen. Vyznačuje se výbornou přilnavostí, odolá UV záření i dešti, zachovává si trvalou pružnost a nelze jej přetírat. Silikonem tmelte spáry šířky 5-30 milimetrů a pracujte vždy za sucha.
Polyuretanový tmel
Jedná se o velmi pružný, přetíratelný spoj a tmel dobře přilne k mědi, zinku, titanzinku a plastu. Proto se hodí pro spojování klempířských prvků. Vyplníte s ním spáry široké od 5 do 30 milimetrů a pracovat musíte znovu za sucha.
Bitumenový tmel
Tmel využijete na spojování a trhliny krytin z asfaltu, pro spoje mezi odvodňovacími a střešními prvky. Jak je jasné z názvu, dobře přilne na bitumen a i na jiné krytiny. Vytmelí i pohyblivé spoje ( do 10% ) a spáry od 5 do 10 milimetrů. Pracovat s ním musíte za sucha.
MS polymerový tmel
Tímto tmelem utěsňujte a spojujte všechy materiály na střeše a zafixuje vám i ty obtížně lepitelné.Se tmelem pracujte jak za sucha, tak klidně v dešti. Získáte trvale pružné spoje s výbornou přilnavostí víceméně ke všemu. Opravíte spáry o šířce od 5 do 30 milimetrů.