Říká se: „Všude dobře, doma nejlíp!“ Ale i doma se může pod kobercem, za závěsem, pod stolem, na zdi nebo v rohu schovávat rýma, deprese, virózy, vrásky, bolest hlavy, únava nebo dokonce rakovina. A to i přesto, že poctivě vytíráte, umýváte okna, desinfikujete záchod, vysáváte, myjete nádobí … Důkladně si prostudujte následující rady a „postavte váš byt/dům na nohy“.
Vlhké extrémy
Hlídejte si, aby váš byt měl přirozenou vlhkost; vyhněte se extrémům. Protože když je váš byt „převlhčený“, stává se nejvhodnějším hostitelem karcinogenních plísní, které mohou odstartovat rakovinu. Jestliže vaše paneláková koupelna postrádá okna, nezavírejte ji na noc. Plíseň se začne velmi rychle tvořit na koupelnovém závěsu či ve spárách. Zkontrolujte, zda nemáte nábytek přiražený přímo u stěny. Plíseň se pak může pustit i do nábytku, aniž byste cokoliv tušila. Proto je vhodné nechat malou mezeru mezi stěnou a nábytkem (5cm). V případě druhého extrému, kdy váš byt „praská“ vysušením, dýcháte příliš suchý vzduch a dochází tak k vysychání a praskání dýchací sliznice a vás pak často trápí suchý kašel, škrábání v krku, věčná rýma a ucpaný nos. Vaše pokožka je vysušená a tudíž náchylnější, hůř se hojí a rychleji se na ní začnou tvořit první vrásky.
Zvlhčovací tipy:
o Do ložnice postavte sušák s mokrým prádlem.
o Přes topení rozprostřete vlhké ručníky.
o Kupte si květiny.
o Pořiďte si zvlhčovač vzduchu.
Syndrom nemocných budov
Je vám líto v zimě otevřít okno dokořán a vypustit všechen ten nahromaděný teplý vzduch pryč? Nebo naopak v létě nedopustíte, aby se váš vyklimatizovaný vzduch dostal ven z bytu? Těmito návyky si akorát zaděláváte na bolesti hlavy a celkovou únavu. Architekti označují budovy, kde celé dny běží klimatizace (obchodní centra, kina, kanceláře) nebo byty, ve kterých jsou „supertěsnící“ plastová okna jako „nemocné budovy“. V málo větraných prostorách pak mnohem lépe dochází k úniku škodlivin z nábytku, spotřebičů, lakovaných prken, z podlahy. Předejděte extrémní izolaci vašeho bytu a každý den pořádně větrejte, a když opouštíte byt, otevřete okna na mikroventilaci.
Vyhledávané sluneční paprsky
Sluneční paprsky ve vašem bytě mají antibakteriální schopnosti. V tmavých koutech, kam se slunce nedostane, se tvoří plísně mnohem častěji a květinám se nedaří. Pokud můžete, rozestavte místnosti podle „denního rozpisu světla“. Ložnici orientujte na východ. Obývací pokoj na jih nebo západ. Pracovnu a kuchyň na severní stranu. Do míst, kam se slunce obtížně dostává, zavěste lustry nebo postavte lampy. U lamp si dejte pozor, aby vám nesvítily přes ruku, kterou píšete, ale vždy z druhé strany. Když je váš byt tmavý - odstraňte závěsy, vytahujte žaluzie, z parapetu sundejte květiny, které zasahují až do skla, tmavá místa vymalujte světlými barvami (bílá, odstíny žluté). Vnitřní stěny oken by měli zůstat bílé.
Větší péči věnujte
Záclonám a žaluziím – drží se v nich velké množství prachu, čímž si můžete zadělat na alergii. Záclony často perte nebo šetrně vysávejte a žaluzie otírejte.
Stolu – pokud jste zvyklá po příchodu domů odložit kabelku na stůl, odnaučte se to. Přes den kabelku občas položíte na zem, na sedačku v autobuse a pak nalapané bakterie roznesete po stole. Stůl denně omývejte a kabelku na něj nepokládejte.
Klikám – zvláště té u vchodových dveří a u koupelny.