Po vydařeném létě přichází podzim a i paní zima se již některé dny hlásí o slovo. Bohatou úrodu ze zahrádky jste již sklidila, ale teď je na čase ji připravit na zimu, aby Vám příští rok mohla sloužit stejně dobře, jako letos.
Podle zkušených zahrádkářů je nejlepší čas pro zazimování na začátku listopadu. Každá půda potřebuje určitý čas pro regeneraci , proto neváhejte začít s přípravami klidně už teď. Není na škodu půdu pohnojit kvalitním hnojivem, to však udělejte nejpozději do konce října. Nebojte se nechat si poradit v odborném zahrádkářství. Trávu naposledy posekejte na zhruba pět centimetrů a pečlivě z ní vyberte všechno, co tam nepatří (například popadané listí, plevel a jiné nečistoty). Zabráníte tak šíření různých rostlinných nemocí. Pokud vlastníte přípravek proti plevelům a mechům, nebojte se ho před zimou použít. Je na to ta správná doba.
Skalničky a jim podobné přikryjeme vrstvou chvojí (větve jehličnanů), což jim přes zimu zajistí dostatek tepla i světla. Větší vrstva listí zase zajistí ochranu těm rostlinám, které mají rozsáhlejší kořenový systém. Záhony, kde zrovna nic nepěstujete, je před zimou vhodné zrýt a prosypat minerálním hnojivem. Tím půdu provzdušníte a zároveň jí dodáte živiny. Jestliže máte na zahradě nějaký starý nebo nemocný strom, teď je vhodná doba ho porazit. Kmeny ostatních stromů můžete obalit textilií.
Jezírka, rybníčky a vodní nádrže není nutné vypouštět. Stačí do nich umístit něco, co bude narušovat vodní hladinu tak, že v případě velkých mrazů nezamrzne. Dbejte na to zvláště pokud v nich máte ryby. Nezapomeňte si zjistit, jakou teplotu živočichové ve Vašem jezírku dokážou zvládnout. Někteří totiž můžou být teplomilní, proto bude nutné je na zimu přestěhovat dovnitř. S tím Vám jistě poradí zkušený chovatel. Skrz podzim Vám bude dobrým pomocníkem jakákoli síť, kterou nad jezírko umístíte. Vyhnete se tak nepříjemnému čištění od napadaného listí. Jste-li majiteli vodních rostlin, před zimou je z vody vyjměte, umístěte je do většího lavoru a přes zimu ponechte na nějakém teplejším místě.
U růží odstraňte uvadlé květy a opadané listí. Pokud se chystáte vysazovat nové, v říjnu a listopadu je pro to ideální čas, stejně to platí i pro různé cibulky, které máte připravené na výsadbu. Nezapomeňte na očistu všeho zahradního náčiní, včetně sekačky. Aby nezrezlo, je dobré nářadí naolejovat. I skleník je nutné zazimovat, proto z něj odstraňte všechny zbytky a stejně jako ostatní záhony, tak i tyto zryjte a prohnojte. Jestliže se bojíte o křehké sklo, které by pod tíhou sněhu mohlo prasknout, nebojte se skleník zevnitř podepřít. Zbytky rostlin a nečistot z předzimního úklidu můžete umístit na kompot. Nedávejte tam ale nic, u čeho máte podezření na jakoukoli nemoc.