Dnes bychom chtěli inspirovat a podpořit všechny ty, kteří s péčí o zahradu začínají. Přinášíme pět návyků od skutečných mistrů v oboru. Možná jste s některými již začali a v tom případě tento článek berte jako ujištění, že pro blaho svých rostlinek děláte vše, co je třeba. A v opačném případě budeme rádi, když Vás inspirujeme k novým postupům.
1. Kompostujte
Kompost je vlastně něco jako luxusní značková kabelka vyrobená z odstřižků. Zabíjíte tak hned dvě mouchy jednou ranou. Získáte tak dokonalou zlepšovací přísadu pro půdu a také ulevíte skládkám, čímž šetříte nejen životní prostředí, ale vlastně i svou peněženku.
Svým způsobem lze kompost brát jako druhý odpadkový koš, kam budete vrstvit veškerý organický odpad. Zvolte odlehlý kout Vašeho pozemku a zaplňte ho posekanou trávou, shrabaným listím a zbytky z kuchyně. A jedna důležitá rada od zahrádkáře-vědce na závěr. Biologickému rozkladu velmi prospívá tzv. aerace neboli provzdušňování, proto se doporučuje váš kompost vidlemi či lopatou minimálně jednou za půl roku důkladně překopat a přeházet.
2. Používejte kompost
Rozmístěte ho kolem rostlin jako ochranu před chorobami, přidejte jej do květináčů a přidáte tím dlouhodobou zásobu stopových prvků. Nasypte ho na záhony a automaticky zlepšíte strukturu půdy bez ohledu na to, o jaký půdní typ se jedná. Rozprašte ho po trávníku a podpoříte mělké travní kořínky. Kompost bude zároveň působit jako živá voda na zeminu, ze které byly vyčerpány živiny nesprávným střídáním plodin či dlouhodobým působením chemie. A na rozdíl od umělých hnojiv má jednu nespornou výhodu – nemusíte se trápit tím, že byste ho dali příliš mnoho.
3. Mulčujte
Mulčování je jednou ze základních zemědělských technik a spočívá v obsypání nebo pokrytí okolí rostliny materiálem, kterým nedokážou prorůst jiné, nežádoucí, rostliny – tedy hlavně plevel. Jde o ekologickou metodu, která nepoškozuje životní prostředí. Mulčování prostě slouží jako svrchní kabátek, který navíc reguluje teplotu a zadržuje vláhu. Vaše zahrádka nebo sad získají na vzhledu a sklízené plody budou čistější, čímž si ušetříte další práci. Doporučujeme dávat přednost organickým „mulčům“ (kůra, štěpka, piliny, rašelina, sláma, oblázky štěrk…) před např. geotextiliemi nebo PE foliemi.
Je však nutno zmínit, že všechny zmíněné metody mají i svoje nevýhody (např. pořizovací cena, náročnost, riziko vzniku plísní atd.). Volbě mulčovacího prostředku je proto potřeba věnovat náležitou rozvahu a zvolit ten, který je nejvhodnější pro danou lokalitu a rostlinu. Výsledky však stojí za námahu.
4. Vyživujte půdu, ne rostliny
Ve výživě rostliny platí velmi podobné principy jako ve výživě lidí. Naše těla (stejně jako těla rostlin) poznají rozdíl, pokud jim např. jako zdroj vitamínů podáte mrkev nebo tobolku z lékárny. A podobně na nás jinak působí předem rozmyšlená, pestrá strava a jinak „fast-food. Z těchto důvodů se snažíme myslet na výživu rostlin jako na dlouhodobou výživu půdy.
Zdraví kořenů je závislé na zdraví půdy. Proto nezapomeňte Vaše záhonky a políčka řádně krmit. Zde se Vám otevírá široké pole působnosti. Můžete začít pěstováním luskovin a jetelovin (zanechávají v půdě organický dusík), pokračovat pravidelným přidáváním kompostu, až se dostanete k přímému hnojení statkovými hnojivy a co vy víte, můžete skončit, až u tzv. „verminokompostu“, což je metoda, ve které se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo.
5. Buďte ve své zahradě
Ano, přiznáváme, tato rada zni skutečně poněkud naivně, ale skrývá se v ní hluboká pravda. Důkaz můžeme najít již už dávného čínského filosofa a básníka Lao Tse: „Stín zahradníka je pro zahradu tím nejlepším hnojivem.“ Nechť je tedy Vaše přítomnost v zahradě ku prospěchu všemu živému.