Nejen na základě digitalizace televizního vysílání přibývají každým dnem v nejedné domácnosti velké i menší typy LCD televizí. Před pár lety bylo vcelku nemožné pořídit si takovou televizi za levnou cenu. Dnes ale vládne daleko větší poptávka a díky tomu je možné zakoupit tento druh zboží za velmi přijatelnou částku.
Dnešní zákazníci rozmazlení návštěvami multikin a multiplexů už i doma dají jednoznačně přednost kvalitě zvuku a obrazu, která je u LCD televizí na rozdíl od těch klasických starších nesrovnatelně lepší. Kdo by se rád nepokochal v teple domova tzv. „domácím kinem“, které skýtá naprosto pohodlné pokoukání s ostrým obrazem bez odlesků i při denním světle za doprovodu perfektního zvuku. Navíc LCD televize, i když svým zjevem může klamat, na rozdíl od našich standardních televizí výrazně šetří elektrickou energii. Dnešní moderní technologie má zkrátka v porovnání s těmi dřívějšími přístroji obrovský náskok.
Ovšem není LCD televize jako LCD televize. Každý produkt disponuje jinými technickými vlastnostmi a parametry, které se přizpůsobují individuálním potřebám každého zákazníka. Tak např. takový LCD televizor označený Full HD a HD Ready umožňuje sledovat obraz ve velmi vysoké kvalitě a k tomu nabízí hned několik možností: DVD, satelit, DVB-T nebo kabelovku. Další bonusy jako je barevná sytost a prostorový zvuk jsou u těchto typů LCD samozřejmostí.
Jak už bylo zmíněno na začátku, doba digitalizace je neúprosná a proto právě LCD televizory jsou tím nejideálnějším přístrojem nejen pro kvalitní obraz, ale i pro příjem signálu. Valná většina LCD obrazovek má už přímo vestavěný DVB-T tuner pro příjem pozemního signálu. V případě náročnějšího zákazníka, který by požadoval nabídku vícero programů nebo dokonce příjem ve vysokém rozlišení HDTV je třeba použít satelitních kompletů, které se k LCD televizoru dají velmi snadno připojit. Potom už zase záleží na zákazníkovi, zda v případně dostupnosti kabelové nebo IPTV televize využije i této placené nabídky.
I když pro nás trh s LCD a plazmovými televizory není žádnou novinkou, mnoho zákazníků pořád netuší, v čem spočívá hlavní rozdíl mezi LCD a tzv. plazmovou televizí. Někteří se dokonce domnívají, že se jedná o jeden a týž produkt. V tomto případě se jedná ale o dvě zcela odlišné technologie. V čem tedy spočívá základní rozdíl?
LCD obrazovka se skládá z tekutých krystalů. Každý jednotlivý bod a detail na obrazovce vzniká skládáním tří barevných segmentů. Celý obraz pak podsvěcuje světelný zdroj. Plazmový televizor má narozdíl od LCD obrazovku s miliony komor naplněných plynem. V těchto komorách dojde k reakci a následně pak vznikne světelná energie tří základních barev, z těch se pak sestavuje výsledný obraz. Každý bod a detail celého obrazu je vlastně samostatným zdrojem světla. Další podstatný rozdíl spočívá ve velikosti obrazovek. LCD televize se prodávají ve velikosti od 13 do 46 palců, velikost plazmové obrazovky se pohybuje od 37 do 65 palců ( 1 ,54 cm).
V čem tedy ještě jednou vězí technický pokrok těchto televizí? Oproti našim starým dobrým televizorům si majitel LCD televizoru nemusí dělat starosti s tím, že se dívá za denního světla, neboť obraz je i za ostrého slunečního jasu čistý a ostrý. Televizory jsou překvapivě velmi lehké, jejich hmotnost je i navzdory mnohdy větší velikosti velmi nízká. Matná obrazovka LCD televizorů neodráží odlesky a spotřeba takové televize se pohybuje poze okolo okolo 50W.
Starým televizorům odzvonilo. Těžké a velké obrazovky nahradily lehké a na údržbu velmi jednoduché LCD televizory. Zkuste jej také, a na vaší starou televizi v tu ránu zapomenete...