V poslední době se prosazuje trendy, díky němuž se vracejí do domů krby nebo krbová kamna. Nejedná se tedy o žádný přežitek starých dob, ale o opět obnovený zdroj tepla, který působí poměrně romanticky. Při vhodném výběru krbu, krbové vložky nebo obyčejných kamen se dá ušetřit i několik tisíc korun za rok. V případě, že se chystáte krb doma postavit, měli byste vědět, že se jedná o investici za desetitisíce korun a ne každá kamna se následně vyplatí mít doma. V současnosti existuje a trhu dostatečně velké množství různých kamen s rozmanitým designem, typem i výkonem. Jejich vzhled sice je také důležitý, protože slouží jako doplněk interiéru, ale jako hlavní bod by se měl nejprve řešit typ a výkon kamen, jaký potřebujeme. Teprve poté bychom se měli starat o ten pravý vzhled hodící se do pokoje.
Drtivá většina kamen a krbů distribuovaných v České republice je konstruována výhradně na topení dřevem a dřevními briketami. Někteří výrobci však nabízí i kamna a krby, v nichž se dá topit uhelnými briketami nebo i uhlím. Jedním ze zásadních důvodů, proč se vlastně uhelná kamna nevyrábí je, že uhlí při spalování dehtuje a kouří, tudíž se tím hodně špiní sklo, samotná kamna i komín. To vede k nutnosti je mnohem častěji čistit. Jestliže dopředu víte, na jaké účely budete kamna využívat, měli byste podle toho zvolit i druh paliva. Pokud máte zájem o ušetření peněz a chcete se chovat šetrně i k přírodě, pak byste měli používat paliva z obnovitelných zdrojů. Mezi tyto druhy paliva patří dřevo, dřevní brikety či pelety. V podstatě existují pouze tři možnosti, k jakému účelu se budou kamna využívat. Kamna se dají využít jako hlavní zdroj tepla pro chatu či chalupu, dále jako doplňkový zdroj tepla pro novostavbu či byt s ústředním topením, nebo jako příležitostné topení či dekorace.
Jako důležitá informace se jeví, jaký výkon by měla kamna mít. To znamená, kolik přibližně kubických metrů v domě, na chatě či v bytě bude vytápěno. Před výběrem kamen by se též mělo prověřit, zda komín bude odpovídat požadovanému výkonu. Správné stanovení výkonu kamen či krbu je totiž opravdu velice důležité. Kamna s příliš vysokým výkonem není možné pořádně roztopit a stále přiškrcená kamna kouří a dehtují, mají omezený přívod vzduchu a znečišťuje se tím sklo. Dalším problémem může být naopak nízký výkon kamen, kdy se prostory nevytopí a teplo získané z kamen nestačí našim požadavkům. Kamna jsou kvůli tomu neustále přetápěna, což vede k jejich poškozování. V takovém případě může dojít k popraskání a zkroucení dílů. Následnou reklamaci rozhodně nelze uznat. Existují i různé kalkulačky pro výpočet požadovaného výkonu kamen.
Pokud předpokládáte, že krb budete využívat hlavně v zimě, pak asi nemáte úplně pravdu. Krbová kamna se používají spíše k přitápění na jaře a na podzim, kdy ještě venku nebývá až taková zima a ještě se nevyplatí spouštět celý topný systém. Krbová kamna také nemají žádný zásobník paliva, takže se u nich musí často přikládat, aby nevyhasla. Krbová kamna mají účinnost kolem čtyřiceti až osmdesáti procent. Oheň dokáže skvěle vytopit prostor, kde se kamna nachází. Sousední pokoje se dají také vytápět, stačí otevřít dveře. Teplo lze rozvádět i jinak, totiž krbovými kamny s teplovodním výměníkem, což je zařízení zabudované v kamnech, na které se mohou napojit teplovodní trubky a těmi se následně teplo může převést do radiátorů v dalších místnostech, takže je není zapotřebí speciálně vytápět.
Palivo do krbových kamen by nemělo mít vlhkost větší než dvacet procent. V ideálním případě by se vlhkost měla pohybovat kolem deseti až patnácti procent. U dřevěných briket tolik vlhkosti nebývá, jelikož se jí většina vyloučí už při lisování. Naproti tomu palivové dřevo třeba z lesa jí v sobě má hodně a je zapotřebí ho nechat vyvětrat a vyschnout v venku v přístřešku po dobu dvou let. Tvrdší dřevo je na spalování vhodnější, jelikož má mnohem větší výhřevnost a není potřeba tak často přikládat. Palivo do krbových kamen se dá sehnat v každém hobby marketu. Často se setkáte s různými speciálními akcemi a slevami. Je nutné mít kde uskladnit palivo, takže ho nelze nakoupit nadbytečné množství, pokud není místo, kam ho dát. Stejně jako se dá poměrně dobře zakoupit palivo, ani u krbových kamen byste neměli mít problém s hledáním prodejce, protože v každém hobby marketu najdete širokou nabídku. Ovšem ne každá kamna ve speciální akci mohou být dostatečně kvalitní. Pravděpodobně bude jejich účinnost a procento shoření paliva nižší, než jak tomu je u dražších modelů. Dokonce se může stát, že v celé prodejně nebude nikdo, kdo by mohl kvalifikovaně poradit. Při výběru kamen se vždy raději poraďte s opravdovými profesionály. Využít se dají i informace, které se seženou na internetu. Podstatná je i informace o tom, zda prodejce kamna přiveze a namontuje, případně za jakých podmínek se tak stane, nebo se musíte o zbytek postarat sami.
S pořízením krbu samozřejmě musíte počítat také se změnami v uspořádání místnosti. Pakliže chcete klasická krbová kamna, tak musíte mít komín s dostatečným průměrem, který odpovídá průměru kouřovodu kamen. Pokud ho nemáte, musíte si ho nechat postavit dodatečně. Odborník by měl zkontrolovat podlahu, jestli má dostatečně velkou nosnost. Kamna musí za každých okolností stát na nehořlavém materiálu. Ani v okolí kamen by se neměly vyskytovat hořlavé předměty. Přibližně ve vzdálenosti dvou metrů před kamny se nehodí umisťovat posezení, protože by mohlo sálat přílišné horko.