Každý doma stráví přibližně polovinu svého času. Jenže v interiéru se koncentruje vlhkost a uvolňované škodliviny z nábytku a všeho ostatního zařízení čistotě vzduchu nepřidají. Nejprve se může dostavit malátnost, únava a nesoustředěnost. V další fázi se přidají bolesti hlavy, pálení očí a později dojde k potížím s dýcháním. Uvědomte si, že dlouhodobý pobyt za zavřenými okny je velice nebezpečný pro lidský organismus, protože způsobuje alergie, atsma a dokonce podle posledních průzkumů přispívá ke vzniku rakoviny. Určitě není vhodné větrat neustále, to by zase mělo jiné negativní dopady. Především by šlo o vysoké tepelné ztráty, které se i tak při běžném větrání pohybují mezi 25 – 30 procenty. Jednoduše řečeno, pravidelná výměna vzduchu je potřebná nejen pro zdraví obyvatel, ale i pro dům či byt samotný.
Proč větrat?
Větrání je pro člověka nesmírně důležité z hlediska jeho zásobování kyslíkem, navíc snižuje vlhkost interiéru a odstraňuje nezdravé látky, které se v bytě hromadí. Což jsou především chemikálie uvolňující se z nábytku, stavebních materiálů, podlahovin, hraček a textilu. Nebezpečný je i radon, který se do domu dostává z podloží pod budovou. Velké problémy umí způsobit plísně, roztoči a mikroorganismy – alergici o tom určitě vědí své. Pravidelné a správné větrání z velké části odstraní srážející se vlhkost na oknech a je dobrou prevencí proti plísním.
Podle platných norem by mělo dojít pomocí větrání k výměně třetiny až dvou třetin vzduchu za hodinu, nejčasteji se jedná o polovinu. Je samozřejmé, že množství cirkulovaného vzduchu ovlivňuje počet přítomných v místnosti a velikost větraného prostoru. Jeden nebo dva lidé asi budou mít jinou potřebu čerstvého vzduchu než 15 lidí na domácí oslavě.
Nyní trochu uvažujme. Jeden člověk potřebuje 15 až 25 krychlových metrů vzduchu za hodinu. Pokoj o velikosti pět krát čtyři metry pojme 52 krychlových metrů vzduchu. Jeden přítomný člověk ho vydýchá za dvě až tři hodiny, 10 lidem bude stačit tak na 15 – 20 minut. A to ještě dochází ke zvyšování koncentrace oxidu uhličitého v obytných prostorech díky používání plynových spotřebičů a stejně negativně působí špatně větraný garážový prostor, pokud je provozně spojen s obytnou částí.
Jak větrat?
Větrání není důležité pouze v ložnici, ale také v kuchyni, koupelně, v pracovně a v pokoji, kde se učí děti – čerstvý vzduch napomáhá soutředění. Nesmírně důležité je větrání v domě, do kterého se uvolňuje radon. A pokud máte klimatizaci, tak určitě myslete na pravidelnou výměnu filtrů.
Všeobecně se tvrdí, že větrat se má krátce a intenzivně. Bohužel, pod tím si každý může představovat něco jiného. K tomu, aby výměna vzduchu měla smysl, je dobré otevřít okno aspoň třikrát denně – ráno, po příchodu domů a večer před spaním. Máte-li těsná okna ( což není dnes nic neobvyklého ), tak vyměňte vzduch každou hodinu nebo nanejvýš po dvou hodinách. Pokaždé se snažte větrat tak, že otevřete okna krátce, ale častěji. Nejenže je to úspornějsí než dlouhodobé mírné větrání, ale zmírníte i riziko případné koroze kování.
Stačí otevřít okno na pět minut, v mrazech na tři. Při tak krátkém a současně intenzivním větrání se ochladí vzduch v interiéru, ale přitom stěny a podlahy zůstanou teplé. Tím omezíte tepelné ztráty na minimum a zabráníte vzniku nebezpečných plísní. Nezapomeňte občas provětrat i místnost, kde nikdo nepobývá. To kvůli odvodu vlhkosti a škodlivých látek.
Pokud vám nevadí malý průvan, tak si klidně pomozte mikroventilací nebo větrací klapkou. Ale pozor, takové větrání je nedostačující. Samotná mikroventilace by stačila zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu v místnosti o 10 metrech čtverečních pouze tehdy, kdyby okno tvořilo 16% z plochy místnosti, což je asi utopie. Proto i při mikroventilaci větrejte několikrát denně otevřenými okny.
Klasický průvan je dobrý urychlovač větrání, pokud si ho můžete dovolit. Ideální variantou průvanu je otevření ( pokud možno ) oken nad sebou ( např. fasádního a střešního ) a využít komínového efektu. Lehčí teplý vzduch coby vydýchaný opouští prostor vrchními okny a spodem je nasáván nový čerstvý.
Moderní větrání
Nejlepší vyvětrání vám zajistí automatická vzduchotechnika, což je řízené větrání s rekuperací tepla. To zajistí bezpečný odvod vydýchaného a nečistého vzduchu směrem přes kuchyň, koupelnu, toaletu, dílnu atd. ven a díky řízenému přívodu též stále ideální množství čerstvého vzduchu v interiéru za minimálních tepelných ztrát. Nejenže nebudete mít potřebu neustále otvírat okna, ale ušetříte až čtvrtinu spotřeby domu na teplo.
Nejmodernějším a již zkoušeným typem větrání je hybridní ventilace. Ta spočívá v tom, že v zimě je spuštěno řízené větrání s rekuperací tepla a v létě se zajišťuje přívod čerstvého vzduchu klasickým postupem.
Vlhkost vzduchu
Se správným větráním je spjato sledování vlhkosti v interiéru. Ta by se neměla vytvářet ani kondenzovat, a proto se snažte udržovat pokojovou teplotu kolem 21 stupňů při 40 až 60% vlhkosti. Pomoci vám může zakoupený vlhkoměr. Když vhkost stoupne nad hranici, tak větrejte tak dlouho, až hodnota klesne. Někdy se stane, že to jde pomalu, proto zkuste zavřít okna, počkat, až se místnost vyhřeje a opakovat větrání.
Když se sprchujete nebo koupete, tak zavírejte dveře koupelny. Po sprchování otřete stěny a podlahu, a pokud je to možné, otevřete okno a pusťte ventilátor. V kuchyni při vaření používejte pokličky na hrnce a digestoř. Pozor, vlhkost v bytě vám může zvyšovat i větší počet rostlin. Prádlo sušte na chodbě, venku, na balkoně, v prádelně nebo alespoň u otevřeného okna a celou situaci samozřejmě řeší sušička.