Co by vám nemělo chybět v domácí lékárničce

vydáno 13.02. 2014 • Domácnost

Nikdy nevíte, jaká nehoda se vám může doma přihodit, proto byste měli mít při ruce domácí lékárničku. Když máte navíc malé děti, využijete ji častěji, než byste si mysleli. Pokud jste se rozhodli si do domácnosti takovou lékárničku pořídit, nejspíš zjistíte, že ani pořádně nevíte, co by měla obsahovat. Tento problém sice můžete vyřešit koupí již sestavené lékárničky v lékárně či obchodním domě, přeci jenom je ale lepší sestavit si ji sám podle vlastního úsudku. Obchodníci nikdy nesloží ideální lékárničku, protože neznají přesné potřeby vaší rodiny. Můžete se tak dostat do nepříjemné situace, kdy v lékárničce nenajdete věc, kterou zrovna nutně potřebujete. Nebo naopak bude lékárnička obsahovat komponenty, které nikdy nepoužijete, a vy tak vyhodíte peníze za úplně zbytečnou věc. Pojďme se proto raději podívat, jak si sestavit svoji vlastní ideální lékárničku.

1. Obal jako základ

Základem je vybrat pro domácí lékárničku ten správný obal. Nejlépe se hodí plastová krabička, která je lehká, a tedy i snadno přenosná. Tato krabička by dále měla být dobře uzavřená, aby chránila medikamenty před působením vody a přímého světla. Lékárničku umístěte na místo, kde o něm budete vědět. Není nic horšího, než si v případě nehody nemoct vzpomenout, kam jste krabičku umístili. Pokud jste rodiči malých dětí, vyberte pro lékárničku místo, ke kterému se jen tak nedostanou. Děti, které ještě nemají tolik rozumu, budou považovat barevné tabletky za bonbóny a mohli by si tak přivodit vážné zdravotní problémy.

2. Rozdělte lékárničku na části

Vůbec není od věci rozdělit si lékárničku na dvě části. Do první umístěte potřeby první pomoci (obvazy, náplasti, vatu,…). Druhá část bude vyhrazena výhradně pro různé léky nebo masti. Toto rozdělení vám umožní mít vše na jednou místě, a zároveň urychlit hledání jednotlivých předmětů. Navíc se vyhnete případnému znečištění obvazového materiálu například vylitými kapkami na kašel.

3. Kolik koupit obvazů?

V žádné lékárničce by neměl chybět dostatek obvazů, gázy, sterilních tamponů, vaty a náplastí. Jejich počet by měl být takový, aby odpovídal počtu rodinných příslušníků. V případě použití okamžitě spotřebovaný materiál dokupte. Sice se vám může zdát vysoce nepravděpodobné, že by potřebovali ošetření rad všichni členové rodiny najednou, ale připravení musíte být na všechno.

4. Desinfekce

Desinfekce je nezbytností při jakémkoliv sebemenším poranění. V lékárničce se také neztratí antibiotické ubrousky na očištění rukou při pomoci poraněnému.

5. Sterilní rukavice

Sterilní rukavice jsou povinnou výbavou každé autolékárničky, neztratí se ovšem ani v domácí lékárničce. Třeba se dostanete do situace, kdy je rádi využijete.

6. Různé pomůcky

Vaše lékárnička by měla obsahovat i nůžky pro manipulaci s obvazy, a také teploměr. Pokud máte teploměr na baterie, nezapomeňte mít po ruce náhradní. Téměř každoročně využijete i pomůcky na vyndání přisátého klíštěte. Postačí vám lupa a pinzeta, popřípadě si můžete pořídit již hotovou sadu obsahující kromě pinzety i desinfekci, zklidňující gel a tyčinky pro vykroucení klíštěte z kůže.

7. Léky proti bolesti

Základními léky, které by neměly ve vaší lékárničce v žádném případě chybět, jsou ty tišící bolest (Ibalgin, Ibuprofen,…). Tyto léky ale používejte pouze v případě, že už neexistuje jiné řešení. Tyto medikamenty lidskému tělu při častém užívání škodí, navíc se může stát, že budete muset zvyšovat dávky léku, aby vám vůbec pomohl. Nepoužívejte proto tyto léky při každém zabolení hlavy nebo píchnutí v břiše.

8. Vyberte si svoje léky

Svoji lékárničku vybavte léky na snižování horečky a na bolest hlavy (Paralen, Panadol,…). Hlavně v letních měsících oceníte přípravek na poštípání hmyzem (Fenistil, peroxid vodíku, jód,…). Určitě se neztratí ani pastilky proti bolení v krku nebo kapky na vymývání zasažených očí. Je těžké vypsat všechny potřebné léky, protože každá rodina má trochu odlišné potřeby a oblíbené značky.

9. Proti alergiím

I když nejste zrovna alergičtí, hodí se mít v lékárničce Zyrtec nebo Zodac (léky proti alergiím. Alergie je zákeřná v tom, že se může u vás nebo u členů vaší rodiny projevit kdykoliv. Nejhorší pak jsou reakce na bodnutí včel nebo vos, které mohou v nejhorších případech i vážně ohrozit zdraví.

10. První pomoc při popáleninách

V domácnosti se neztratí ani různé masti na spáleniny. Nikdy nevíte, kdy se spálíte o sporák nebo se popálíte při grilování na zahradě.

11. Proti nachlazení

V zimních měsících dokážou vás i vaši rodinu nehezky potrápit různá nachlazení, chřipka nebo třeba angína. Vybavte proto svoji lékárničku kapkami proti kašli, spreji na rýmu, a dalšími podpůrnými prostředky proti těmto onemocněním. Tyto přípravky budete muset dokupovat mnohem častěji, než třeba mastičky po poštípání hmyzem, ale s tím se musí počítat.

12. Léky pro děti

Léky pro děti raději nekupujte sami, ale poraďte se s dětským lékařem. I když nakupujete volně prodejné léky, zeptejte se lékárníka, zda je vhodné je podávat dětem. Třeba vám doporučí šetrnější variantu léku, která dětem prospěje mnohem víc.

13. Příroda místo chemie

Nevsázejte pouze na chemicky vyráběná léčiva, ale využijte i pomoc s přírody. Výborně se hodí třeba tea-tree oil, tygří mast nebo bylinkové kapky. Možná vám tyto přípravky pomohou mnohem lépe, než nějaké tablety plné chemie. Nic se ale nemá přehánět, proto se nesnažte například při zánětu průdušek zanevřít na antibiotika. To ale neznamená, že nemůžete přírodní přípravky použít jako podpůrné prostředky při léčbě.

14. Babské rady stále platí

Ani v dnešní době bychom neměli zanevřít na rady našich babiček. Vyzkoušejte třeba přiložit překrojenou cibuli na vosí a včelí bodnutí, při kašli si vyrábět cibulovou šťávu s medem a podobně. Tyto rady možná občas zaberou lépe, než léky z naší lékárničky.

15. Pozor na minimální trvanlivost!

Pravidelně kontrolujte minimální trvanlivost léčiv v lékárně! Konzumací léku po době spotřeby byste si mohli i uškodit. Na tomto místě se nevyplácí šetřit, ale je vždy lepší zakoupit nové balení. Také nezapomínejte, že prošlé léky nepatří do koše, ale do lékárny! Tady dokážou léky ekologicky zlikvidovat.

Závěrem

V tomto článku jsme vám představili základní rady pro sestavení vlastní domácí lékárničky. Samozřejmě se ale neřiďte pouze jím, ale zamyslete se nad tím, co vaše rodina potřebuje. Pokud máte doma člověka s atopickým ekzémem, budete muset zakoupit více mastí, nebo pro alergika více přípravků proti alergickým reakcím. I tak ale bude nejlepší, když služby domácí lékárničky nebudete využívat příliš často…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články