Ať chcete nebo ne, bydlení je dilema. Většinou se rozhodujete ze dvou možností a málokdy se dá říci, která je lepší. Výhody nebo rizika si musí každý zvážit sám, protože co je pro jednoho výborným řešením, to může být pro druhého absolutně nevyhovující.
O výběru nevhodnější varianty rozhodují většinou peníze. Existují ovšem základní otázky, na které si při zvážení všech pro a proti musíte odpovědět. Chcete byt v přízemí nebo ve vyšších patrech, popřípadě pod střechou? Má být kuchyň oddělená od obývacího pokoje nebo s ním spojená. Rodina s více dětmi se nevyhne dilematu, zda zvolit velký společenský pokoj nebo několik menších. Užívání koupelny ovlivní, zda se rozhodnete pro vanu nebo sprchový kout. V neposlední řadě, vymalování stěn má něco do sebe, ale tapety také. A vyplatí se zvažovat všechny možnosti s ohledem na budoucnost.
Byt v přízemí – byt ve vyšším patře
Bytová jednotka v prvním podlaží je levnější cca o 10%. Určitě ušetříte při stěhování síly, ať své nebo placené ( zkuste vynášet do vyššího patra piáno ). Může se stát, že bydlením v přízemí se nebudete muset podílet na nákladech za výtah. Velmi příjemné je umístění bytu nad tepelným potrubím ve sklepních prostorách. Přízemní byty jsou vhodné pro lidi s omezenou pohyblivostí. Jednou z nevýhod bude pronikající hluk z ulice nebo ze vstupu do domu. Také se asi neobejdete bez dobrých zabezpečovacích dveří, protože hrozí větší riziko vykradení.
Čím výš budete mít byt, tím je větší pravděpodobnost prosluněného prostoru a pěkného výhledu. Pouze pod střechou hrozí zatékání do interiéru díky problémům s izolací, v létě veliké vedro a nepříjemný bývá nestálý tlak v topení nebo v rozvodech vody. Počítejte s tím, že do vyšších pater budete hůř vynášet nákupy, malé děti nebo nemocné osoby, neboť ne každý dům má výtah.
Byt s balkonem – byt bez balkonu
Balkon je doslova místností navíc. Za hezkého počasí si tam posedíte ( nesmí být orientován na sever ), získáte místo na pěstování rostlin, na grilování nebo jen na odpočinek. A vůně prádla z venkovních balkónových šňůr se nedá srovnat se sušením v bytě nebo v koupelně. Počítejte s tím, že za „bytový přídavek“ v podobě balkonu zaplatíte, je tu riziko zatékání a přes balkony se do bytu mohou dostat zloději. O venkovní „bonus“ se také budete muset starat.
Když trávíte hodně času v práci nebo vlastníte chatu či chalupu, tak vám byt bez balkonu nemusí vadit. Navíc je důležité si uvědomit, že balkon nad frekventovanou komunikací je nanejvýš vhodný ke kouření nebo k uskladnění nepotřebných věcí.
Kuchyně oddělená – kuchyně v obýváku
Samostatná kuchyně je pozůstatkem panského způsobu života, kdy placené síly připravovaly pokrmy a pachy z vaření neobtěžovaly přítomné osoby či společnost v pokojích. Výhoda uzavřené kuchyně přetrvává, kromě výparů z jídel a hluku ze spotřebičů můžete před hosty ukrýt špinavé nádobí a případně nepovedené jídlo.
Oddělená kuchyň by ke své správné funkci měla být situována blízko obývacího pokoje a důležité je její vybavení oknem.
Co je hlavní přednost propojené kuchyně s obývacím pokojem? Jste se všemi a stále v obraze! Osoba v kuchyni může při práci komunikovat s hosty, sledovat televizi nebo být jen ve spojení se zbytkem rodiny. Dobrá obytná kuchyň by měla mít alespoň optické oddělení od pokoje ( stůl, pult ), ovšem nejlepším řešením je zasunovací stěna. Nezbytností je vybavit kuchyň výkonnou digestoří.
Jeden pokoj pro dvě děti – každý potomek ve svém
Veliký společný pokoj je ideálem pro první roky dětí až do puberty. Nejlepší využití najde u potomků, kteří nejsou věkově daleko od sebe a dobře spolu vycházejí. Do veliké plochy na hraní lze zakoupit obytný domek, pro větší trampolínu, ribstol nebo lezeckou ministěnu. Děti se učí spolu vycházet, zvykají si na dělení i sdílení věcí. Určitě je vhodné plánovat interiér bytu tak, aby šel veliký pokoj v budoucnosti dobře rozdělit.
Naopak ve svém vlastním pokoji si děti mohou užívat výsostného území se všemi klady i zápory. Odpadají hádky, kdo je původem rozházených věcí, protože každý odpovídá sám za sebe a za úklid. Nevadí rozdílnost povah, obě mohou různě vstávat i usínat. V případě nemoci jednoho dítěte jsou odděleni. Každá místnost může být zařízena podle individuality potomka a nemusíte hledat kompromisy. Bohužel, mnohdy se stává, že oba pokoje bývají co do rozlohy malé, vhodné pouze pro základní vybavení.
Sprcha – vana
Sprcha jednoznačně patří do malých koupelen. Je do ní pohodlný přístup i pro osoby starší nebo s omezenou pohyblivostí. Uvědomte si, že sprchování je zdravější a neležíte ve vodě současně s celodenní špínou a potem. Dnešní moderní boxy svou výbavou hovoří za vše a různé masážní a sprchovací systémy doplněné hudební terapií nejsou ničím neobvyklým.
Oproti tomu jsou současné vany malými relaxačními centry jdoucími ruku v ruce s romantikou, odpočinkem a léčivými či harmonizačními koupelemi. U malých dětí si vana připisuje další plus, protože ty se rády koupou a cachtají. Nevýhodou je, že každá koupel obsáhne přibližně 100 litrů vody a při pouhém sprchování určitě ušetříte.
Výmalba – tapety
Odnedávna se traduje, že než malovat, tak to se raději stěhovat. Malování je fyzicky a časově náročnější práce. Všechno se musí přikrýt a následný úklid rozhodně není procházka růžovou zahradou, protože se zašpiní podlaha, okna a nezakrytý nábytek, o čekání na proschnutí jednotlivých vrstev ani nemluvě. Výmalba má i své výhody. Jednodušeji se opravují chyby a obnovuje celý nátěr. Existuje mnoho možností, jak stěny vylepšit nepravidelným nebo plastickým dekorem. Malba je vhodná pro ty, kteří upřednostňují jednu barvu stěny.
Když nechcete malovat, tak tapety mají vždycky vzor a snáze zakryjí nerovnosti. Pokud vám zbudou, tak je možné je lépe skladovat, protože barva vysychá a na mrazu např. v garáži zmrzne. Někdy se může stát, že na tapetách se díky tisku liší odstín vzoru, proto kupujte jen ty se shodnou šarží na obalu. Staré tapety se hůře odstraňují ze stěn a práce s nimi se neobejde bez žebříku nebo štaflí. Při malování se do výšek dostanete i ze země díky násadě na štětku nebo váleček.
V bytě 2+kk ložnice – v bytě 2+kk dětský pokoj
Rodina s malým dítětem může jen tak tak bydlet ve dvoupokojovém bytě. Těžké rozhodování nastává, jakmile se začnete zaobírat myšlenkou, zda budete mít ložnici nebo váš potomek svůj pokoj. Samotná ložnice poskytne nejen soukromí, ale možnost prospat se v klidu i ve dne. V tom případě musíte část obývacího pokoje vyčlenit jako „hrací“ zónu. Dětské lůžko je možné umístit i do ložnice, což je sice výhodné, když jeden z dospělých ponocuje, ale tato varianta přináší pro dítě určitá omezení.
V samostatném pokoji dítě najde prostor pro hru a rozvoj fantazie. Spaní rodičů bude ale více či méně limitované. Klasická postel ubere prostoru v obývacím pokoji a rozkládací gauč nikdy nenabídne tolik potřebné pohodlí a zdravé vyspání. Třetí možností je spací kout, jehož pořízení se neobejde bez stavebního zásahu a velkého prostorového omezení.