Pokud se chystáte vybírat plovoucí podlahu, pak určitě narazíte na to, že se v současné době dá volit z neuvěřitelného množství možností. S plovoucí podlahou může obydlí vypadat hodně zajímavě. V současné době také patří plovoucí podlahy k oblíbeným podlahovým krytinám.
Celkově jsou jednoduché pro montáž, mají celkem dlouhou životnost a jsou docela vhodné i pro alergické osoby. Další podstatným kladem je snadná údržba. A proč se vlastně plovoucí podlaha nazývá plovoucí? Je to z důvodu způsobu pokládání. Plovoucí podlaha není připevněna k žádné stěně, ani k podkladu. Sehnat se dají dva druhy plovoucích podlah - zámkové a lepené.
Výběr materiálu na plovoucí podlahu
Na prvním místě při volbě plovoucí podlahy je výběr materiálu. Ten se totiž musí vybírat hlavně s ohledem na velikost provozu a zátěže místnosti, kam plánujete plovoucí podlahu umisťovat. Drtivá většina plovoucích podlah se vyrábí buď ze dřeva, nebo z laminátu. Dřevěné podlahy jsou o něco teplejší než lamino, ale příliš se nehodí do kuchyní, koupelen, ani do dalších místností s vyšším provozem, protože jsou choulostivější než laminátové podlahy.
Dřevěné podlahy také vyžadují o něco složitější údržbu. Z toho důvodu by se jejich použití mělo vždycky dobře rozmyslet. Velkou výhodou pro laminátové podlahy je dlouhá životnost a široké možnosti využití. Laminátové podlahy se dají sehnat v rozmanitých variantách. Jestliže opravdu toužíte po dřevěném povrchu, ale technicky si ho nemůžete pořídit, pak se dá tento problém vyřešit alespoň částečně laminem s dřevěným dezénem.
Lamino je obecně cenově přitažlivější než dřevěná podlaha. Když už se rozhodnete pro laminátovou plovoucí podlahu, měli byste se při volbě řídit číselnou klasifikací. Tato číselná klasifikace se dělí do tříd podle zátěže a typu podlahy. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost podlahy. V případě nevědomosti se raději poraďte s nějakým odborníkem. Na první pohled se nedá rozpoznat kvalita plovoucí podlahy, ta se většinou projeví až půl roku až rok po pokládce.
Plovoucí laminátová podlaha je složená ze tří vrstev - svrchní laminátové, nosné a stabilizační. Nejdůležitější z nich je vrstva nosná. Nedoporučuje se jako nosná vrstva IMDF nebo MDF deska. Naopak vhodná je deska HDF. Kvalitnější laminátové podlahy mají o něco více svrchních vrstev, takže jsou hodně odolné proti odření i povrchovému poškození, což se určitě hodí pro každého majitele domácích zvířat. Jedním z podstatných faktorů ve většině případů bývá také cena, za jakou se dá plovoucí podlaha pořídit. Většinou platí pravidlo, že čím dražší je podlaha, tím bývá kvalitnější. Na některé druhy laminátových podlah se dokonce dá získat celoživotní záruka, která ovšem celou cenu o něco prodraží.
Pokládání podlahy a péče o ní
Na položení podlahy si zákonitě nemusíte najímat odbornou firmu, ale zvládnout se to dá i při troše šikovnosti svépomocí. Stačí když máte v okolí nějaké zručného kutila. Základem pro položení polohy je rovný povrch, který bude kompletně zbaven všech nečistot. Z toho důvodu se musí před položením podlahy důsledně vyluxovat. Během pokládky byste měli důkladně sledovat pokyny výrobce podlahy, které byste měli obdržet při nákupu.
Při pořizování materiálu byste měli počítat s rezervou kvůli potřebným ořezům. Povrch musí být také dostatečně vyschlý. Pokud se podlaha pokládá na litou stěrku, beton a podobné materiály, pak je podstatné použít parotěsnou zábranu. Vhodná je také vyrovnávací podložka z pěnového polyetylenu. Zásadní je též dodržení dilatačních spár, protože jinak by časem došlo vlivem teplotních změn a výkyvů vlhkosti k vzedmutí podlahy a vzniku nerovností. Možná by to někoho nenapadlo, ale vliv na kvalitu má také teplota a vlhkost prostředí při pokládce. Když už si na položení podlahy najmete nějakou firmu, určitě si od ní nechte vést stavební dokumentaci, protože díky tomu se hodně usnadní vyřizování případné reklamace, pokud nebudete spokojeni s výsledkem práce. Po dokončení práce si všechno důkladně zkontrolujte.
Hotová plovoucí podlaha by se měla ošetřit opět přesně podle rad od výrobce. Pořádná údržba je podstatným faktorem pro to, aby podlaha vydržela dlouhou dobu. K úklidu vždycky využívejte speciálně k tomu určené přípravky a řiďte se pravidlem, že čím méně vody, tím lépe.