Vždycky není nutné vyměnit hned celou linku, mnohdy stačí jen nová pracovní deska a kuchyň prokoukne. Na pracovní desku starší, ale stále slušné linky nemusí být hezký pohled. Zvláště ty hodně levné často trpí a kolečka od pokliček a hrnců společně se škrábanci, spáleninami a skvrnami jsou stále více a více vidět. A to nemluvíme o plísni, která na vás může vykukovat z míst okolo dřezu a usazeniny kolem vařiče také nevypadají moc esteticky. Někdy dokonce část desky nabobtná, jak prasklinami v laminátu protékala voda. Při výskytu těchto a dalších nevzhledných „lahůdek“ nezbývá než desku vyměnit. Připravte si přímočarou pilu s kyvadlem, šroubovák, vrtačku a můžete jít na to.
Nevzhlednou linku zrenovujte celou, tam to výměna desky nespasí. Ale jak již bylo řečeno, často postačí, když starou pracovní desku odstraníte a vmontujete novou. Nejprve tedy uvolněte šrouby a původní desku odstraňte. Pracovní desky bývají běžně připevněny pomocí klasických vrutů, protože se nejedná o nijak namáhané spoje. K povolení samořezného vrutu vám bohatě postačí obyčejný šroubovák. Pracovní plocha bývá přišroubována k horní desce korpusu spodní části linky.
Pokud budete řezat novou pracovní desku a zhotovovat výřezy pro dřez a sporák, tak použijte přímočarou pilu s kyvadlovým zdvihem. Ten je součástí většiny prodávaných přímočarých pil. Funguje tak, že se vytváří kyvadlový pohyb nejen dopředu a dozadu, ale i ze strany na stranu a díky tomu dochází k rychlejšímu odstraňování pilin a k zajištění přesného a rychlého řezu. Počítejte s tím, že deska je tvrdá a tlustá, proto se neobejdete bez kvalitního, absolutně ostrého pilového listu. Asi nejlepšího výsledku dosáhnete, když budete řezat bez velkého tlaku a s menším kyvadlovým zdvihem. Pilový list se potom bude pohybovat rovně a vám se zmenší riziko, že dojde k ulomení řezných hran. Ty nezapoměňte po řezání začistit nejprve pilníkem a následně i smirkovým papírem. Když si na desku sami netroufáte, tak vám ji uříznou v každém hypermarketu, a to včetně frézování pro spojení desek ve tvaru L ( pokud bude potřeba ) a vyřežou i otvory pro dřez a sporák. Jenže ve většině případů budete stejně muset nakonec desku upravit podle stěny. Ta je totiž málokdy dokonale rovná. Úprava desky podle stěny není nijak náročná práce – desku přiložte ke stěně, vezměte dřevěný špalík, posunujte ho podél zdi a zároveň si podle něj kreslete na desku čáru. Co přebyde, odřežte.
Přesně si vyměřte, kde bude dřez a varná deska. Předpokládané otvory nakreslete na desku. Aby bylo možné do desky vložit pilový list v rohu připravovaného výžezu, tak musíte vyvrtat otvor o průměru 10 milimetrů. Pak opatrně řežte přímočarou pilou s malým tlakem. Dejte dobrý pozor, aby nedošlo k odlomení výčnělků, které zůstanou na okrajích pracovní desky. Když budete řezat kruhový otvor pro dřez, tak použijte kružítko, které je možné zakoupit jako přídavné zařízení pro přímočarou pilu. Nakonec na všechny hrany naneste silikon a rozetřete ho po ploše měkkou špachtlí.
Dbejte na to, aby spodní skříňky byly pevně spojené a srovnané podle vodováhy. Jakmile se tak stane, tak na ně položte pracovní desku a přišroubujte ji na korpus. Zkuste použít nábytkové svorky nebo spojovací úhelníky. Nábytkové svorky se skládají ze dvou dílů a tak je možné desku kdykoliv bez problémů uvolnit. Samozřejmě, že můžete znovu použít vruty.
Často se stane, že kuchyňská pracovní deska pokračuje za roh. Desky se přitom musí spojit v úhlu 90 stupňů, což se nejčastěji dělá tak, že se vyfrézují a zespodu stáhnou spojovacími šrouby. Jinou variantu představuje zkosený řez na obou stranách v úhlu 45 stupňů nebo spojovací profil.
K hornímu okraji výřezů naneste sanitární silokon nebo tam vlepte těsnící pásku. Tím dojde k zabránění vtékání vody a tekutin do desky. Pak jen dřez a vařič nasaďte na dané místo a přišroubujte. Dřez napojte na odpad, na připojení varné desky k síti si ŕaději pozvěte elektrikáře.
Spáry mezi pracovní deskou a stěnou nakonec zalištujte, materiál si pořídíte v každém hobbymarketu na metry. Profil si budete muset upravit přesně na míru. Nejlépe se vám bude pracovat ruční pilkou s vhodným plátkem. To platí jak pro nosný profil, který se šroubuje do stěny, tak i pro ten krycí. Nosný profil přiložte ke zdi a pomocí hmoždinek ho přišroubujte. Pak do pracovní desky předvrtejte otvory pro vruty 3×20 milimetrů. Do rohů lze použít zkosený řez nebo plastové krytky. Další krytky využijete, když budete zakrývat konec lišty v případě, že linka není sevřená mezi stěnami, ale končí volně do místnosti.