Jednou z nejčastějších činností nejen kutila domácího je vrtání. I tato práce se dá zkazit, stačí si vybrat nevhodný nástroj a zvolit chybný pracovní postup. Potom poznáte velkou nevýhodu vrtání – chybná díra se jen velice špatně opravuje. Kolikrát se stane, že zapnete vrtačku, která začne poskakovat po zdi a výsledkem je otvor velikosti kráteru, který už nejde ani zakrýt či zamaskovat. Jindy vrtáte našikmo nebo vám při práci popraskají obkladačky. Kde hledat chybu? Především v nevhodné vrtačce, vrtáku a v pracovním postupu. Jak tedy správně vrtat bez komplikací?
Vrtačka a kladivo
Volte vrtačku podle materiálu, ze kterého je postavená zeď. Zde platí jedno ze základních pravidel jakéhokoliv vrtání – čím silnější motor použijete, tím větší rozsah práce můžete udělat. Na lehké vrtání, například do sádrokartonu a pórobetonu, vám stačí akumulátorový šroubovák. U klasického zdiva se neobejdete bez výkonnější vrtačky s příklepem. Její účinnost ještě můžete zvýšit tlakem na vrták. Chcete-li vrtat zdivo z pálených cihel nebo z kabřince, tak může a nemusí příklepová vrtačka stačit. Potom sáhněte po příklepovém kladivu. Do děrovaných tvárnic, porézních cihel nebo desek se vrtá bez příklepu. Nejodolnější je beton, na něj byste měli vzít vrtací kladivo. Klasická vrtačka s příklepem vám moc nepomůže, protože její příklep je pro betonovou zeď málo účinný. Přesněji řečeno – vrtačka vám do betonu díru vyvrtá, ale počítejte s časově náročnější operací a bude vás to stát hodně úsilí. V neposlední řadě moc neposloužíte samotné vrtačce, které uberete na životnosti. Je pochopitelné, že investice do vrtacího kladiva může být pro někoho zbytečností, ale bydlíte-li v panelovém době nebo chystáte-li se k rekonstrukci, měli byste nad ní vážně uvažovat. Navíc, většina vrtacích kladiv má nastavitelnou funkcí sekání, již lze využít pro vytvoření drážek pro kabely, k odstranění starých obkladů, dlaždic a omítky. Kladivem můžete vrtat i do sádrokartonu, stačí buď regulovat výkon nebo vypnout příklep.
Vrtáky
Podle materiálu zdi zvolte i vhodný vrták. Naštěstí jsou obaly většiny z nich opatřeny zkratkou, označující z jakého materiálu jsou vyrobeny a jak je používat. Důvod je jasný – když vezmete na vrtání do zdi typ na dřevo, tak nejen že nic nevyvrtáte, ale ještě vrták dokonale zničíte. Vrtáky vyrobené z rychlořezné oceli ( značení HSS ) s broušenou špičkou se hodí pro vrtání do neželezných kovů – do hliníku, mosazi, mědi, zinku a uspějete i na běžném železe. Do ušlechtilé oceli si musíte opatřit vrtáky z rychlořezné oceli legované kobaltem ( značeny HSS – E ) nebo s titanovou vrstvou. Je pravdou, že vypadají jako normální HSS vrtáky, jen jsou dražší, při práci se tolik neopotřebují a déle vydrží.
Na dřevo používejte spirálové vrtáky s dlouhou špičkou která je opatřena dvěma předřezávači. Špička vám pomůže vrták správně nasadit a předřezávače slouží k natrhávání dřevěných vláken.
Na zdivo z kabřince, pálených cihel nebo betonu musíte mít vrtáky do kamene. Ty mají na špičce naletované tvrdokovové destičky. Při nákupu vrtáku mějte na paměti i to, jak často ho chcete používat. Pro vyvrtání jedné malé dírky na háček pro ručník vám stačí levný typ. Při pravidelné práci s vrtačkou například při rekonstrukci domu nebo při montáži policových stěn na materiálu raději nešetřete a spolehněte se na kvalitu.
Detekce kabelů
Určitě se vám stane, že někdy budete muset vrtat v místech, kudy by mohl být pravděpodobně veden elektrický kabel. Sice byste na něj narazit neměli, ale nelze to vyloučit. Především v nových bytových domech se šetří materiálem a nedodržují se ustálená pravidla pro vedení rozvodů. Proto mohou kabely vést i šikmo přes stěny. A aby to nebylo tak jednoduché, tak existují místa, kde je vrtání vždycky nejisté, například kolem dveří. Doporučuje se před samotným vrtání prohledat danou plochu na stěně detektorem kabelů. Ten je schopen odalit i trámy nebo potrubí. Detektor nastavte na správnou funkci a přiložte na místo, kde zamýšlíte vrtat. Pak jej opatrně posunujte po stěně na všechny strany v okruhu až 15 cemtimetrů. Když nedojde k žádné detekci překážky, můžete se pustit do vrtání. Pozor, vždycky pracujte se zvýšenou opatrností, i detektor se může mýlit!
Vrtání
Během vrtání nezapomeňte používat rukavice a ochranné brýle, protože za poranění očí to nestojí.! Pro příklepové vrtačky dokonce existuje jako příslušenství speciální odsávací zařízení, které zachycuje prach a nečistoty při vrtání. Jako náhrada vám může posloužit pod otvor přilepený sáček nebo přeložený arch papíru s překlopenými rohy. Kromě toho je vhodné podlahu pod místem vrtání zakrýt lepenkou nebo fólií. Když máte poblíž pomocníka, tak ho požádejte o přiložení hadice zapnutého vysavače pod otvorem.
Před samotným vrtáním si místo označte křížkem. Aby vrták neprocházel do zdi našikmo, tak ho vždy nasazujte kolmo k povrchu a až potom zapínejte přístroj. Vyčkejte, až se vrták pevně opře a poté můžete začít na vrtačku tlačit. Když potřebujete vyvrtat otvor o větším průměru, tak si nejprve vytvořte díru pomocí menšího vrtáku, potom nasaďte větší a otvor upravte do požadovaného rozměru.
Při vrtání do křehčího a citlivějšího materiálu, jako jsou obklady nebo dlaždice, si přilepte na vrtané místo kousek krepové pásky. Ta díky svému hrubšímu povrchu zabrání „tancování“ vrtáku a zmenší se riziko, že by dlaždice praskla. Nejprve nastavte vrtání bez příklepu a až vrták projde materiálem, přepněte na příklep.