O investici do bytu se mluví jako o dobře uložených penězích. Jenže, někdy je koupě bytu nutností a zde číhají mnohá úskalí, zvláště, když nevyužijete služeb realitní kanceláře. Můžete se rychle napálit a dokonce přijít o všechny své úspory nebo koupit byt, u kterého se ukáže, že nestojí za ty peníze, které jste za něj zaplatili.
Jaká rizika vám můžou hrozit? Koupíte byt zatížený zástavou nebo do něj střechou zatéká. Když se nastěhujete, tak od sousedů zjistíte, že se byty v okolí prodávají o třetinu levněji. Nebo vám po měsíci bydlení oznámí předseda družstva, že barák bude zateplen a vám se zvednou měsíční náklady o pěkných pár stokorun. V nejhorším případě se z prodejce nebo makléře vyklube podvodník, zkasíruje od vás peníze a žádný byt vám nepřevede. Proto platí velice důležité pravidlo – když koupě bytu, tak po zralé úvaze a s obezřetností.
1. Zvažte, zda koupit byt družstevní nebo v osobním vlastnictví. U družstva si nekupujete byt, ale pouze družstevní podíl a stáváte se nájemníkem. Počítejte s tím, že hůře dostanete úvěr nebo hypotéku. O spoustě věcí, jako je rekonstrukce nebo nabídka pronájmu, nemůžete rozhodnout sami, což u vlastního bytu jde bez problémů. Byty v soukromém vlastnictví bývají zase až o 20% dražší, ovšem, jsou lépe prodejné.
2. Zajímejte se o prodávajícího. V případě staršího bytu si v katastru nemovitostí ověřte, zda je prodávající skutečným majitelem nemovitosti a jestli není byt zatížen závazkem – předmětem zástavy, předkupním právem nebo věcným břemenem. Když chcete koupit byt v nedostavěném domě, tak si zjistěte, zda je developerská společnost spolehlivá a nemovitost bude dostavěna v dohodnutém termínu. Od realitní kanceláře vyžadujte obvyklou zprostředkovatelskou smlouvu, abyste se ujistili, že má oprávnění byt nabízet.
3. Důležitý je charakter lokality. Poptejte se, jaká je v místě úroveň a dostupnost občanské vybavenosti – obchody, školy, doprava, internet atd. A s pomocí územních plánů se poinformujte, jak vypadá vývoj do budoucnosti. Není od věci zajít k budoucím sousedům na patře a zeptat se, jak se jim bydlí. Totéž udělejte v jiném poschodí. Zjistěte si od majitele bytu, co ho vede k jeho prodeji a zda nejsou v místě problémoví sousedi nebo zda se nejedná o oblíbené teritorium zlodějů
4. Neplaťte zbytečné peníze. Ověřte si z okolí, zda je cena nabízeného bytu reálná. Když bude vyšší, dejte se do smlouvání. Obecně platí, že reálná cena bytu se pohybuje 10 až 15% pod nabídkovou, což vám umožňuje smlouvat. Někdy ovšem má majitel nereálné požadavky a byt je dlouhou dobu neprodejný. U nově postavených bytů na smlouvání zapomeňte.
5. Určení reálné ceny bytu je nutností. Úvěr od banky dostanete pouze na základě reálné ceny bytu, protože jeho výše bude odpovídat odbornému odhadu. Reálnou částku se pokuste stanovit pomocí odhadce, cenové mapy nebo zkuste dát na rady realitní kanceláře. Počítejte s tím, že ceny u realitek nemusí být přesné a podléhají trhu – někdy je třeba podpořit nabídku, jindy zase poptávku. Pokuste se najít někoho, kdo byt v lokalitě prodal a optat se ho, za kolik.
6. Spočítejte si, kolik odvedete do fondu oprav a za provoz. Nakonec uvažujte o celkové částce o 10 – 15% vyšší, ať se vyhnete nepříjemým překvapením. Optejte se na stav financí společenství vlastníků, na možnosti zavedení internetu, na jeho cenu a zjistěte si náklady na dopravu.
7. Využijte služeb právníka. Kupní smlouvu většinou sepisuje prodávající, proto si ji důkladně prostudujte a nabídněte ji i právníkovi k nahlédnutí. Když s něčím nesouhalsíte nebo požadujete změnu, klidně se ozvěte. Nejlepší variantou je, když smlouvu konzultuje váš právník s právníkem prodávajícího, protože se brzy najde shoda.
8. Opatrně s penězi! Nedávejte je z ruky, ale využijte prostředníka. Peníze složte u notáře, v advokátní úschovně nebo přes vázaný bankovní účet. Lze využít i realitní kancelář, ale jen v případě, že ji dobře znáte. Peníze uvolňujte po částech, většinu si nechte až po vkladu do katastru nemovitostí. Můžete si dohodnout souběh vyplacení části ceny a předání bytu. Tím si zajistíte motivaci prodejce, který tak nebude transakci zbytečně protahovat.
9. Chtějte doklady. Nechť vám majitel poskytne doklad o získání bytu – kupní smlouvu, darovací smlouvu nebo rozhodnutí o dědictví. Nechte si ukázat zápis v katastru nemovitostí. Povinný je i energetický průkaz bytu ( PEN). Vyžadujte dokumentaci o jednotlivých rekonstrukcích. Sepište předávací protokol, který spouští půlroční lhůtu na možnost reklamování skrytých vad. Nakonec proveďte nový zápis v katastru nemovitostí.
10. Rozvažujte, ale ne moc dlouho! V případě velmi slušného bytu za dobrou cenu by vás mohl někdo předejít. Věřte ale, že ideální nemovitost neexistuje a vždy budete muset z některého požadavku slevit. Zkušení makléři se vám budou snažit vnutit přesvědčení, jak veliký je o byt zájem. Samostatný prodejce to může udělat také, proto se nenechte obalamutit. Při zvažování zkuste oslovit realitní kancelář, protože ona eviduje byt ještě než se dostane mezi inzeráty. Mnohé byty ani inzercí neprojdou. Realitky mají své databáze klientů a než zveřejní nabídky bytů, tak zájemcům přenostně zasílají ty „šité na míru“. Proto se nelze divit, že některé byty jsou prodány během pár hodin.