V teple se dobře bydlí - čím doma topit?

vydáno 04.12. 2013 • Domácnost

Abychom v době rostoucích cen za paliva nekrmili zbytečně draze kotel,  tak je třeba se zabývat otázkou čím a pomocí čeho topit. Dobře a přitom relativně levně vytopit starý dům je mnohdy nadlidský úkol, pokud ovšem obyvatelé neuvažují nad  výměnou paliva a zdroje. A zdaleka nejde jen o prvotní investici, ale i o vyhledání vhodného paliva a s tím spojený návrh rozsahu  úprav při zavádění nového zdroje tepla. Takový přechod od přímotopů ke dřevu musí být doprovázen zbudováním komínu a rozvodů. Proto je třeba ve starém domě dobře propočítat návratnost a v novostavbě připravit vytápění na případné nekomplikované změny v budoucnosti.

Jsou zde i další okolnosti  doprovázející změny zdroje tepla. Pevná a tuhá paliva se neobejdou bez místa skladování a zahřejí vás nadvakrát – při vlastním vytápění a fyzicky náročnou prací kolem. Nebo vytápění elektřinou je sice drahé, ale komfortní a ne nepodstatným faktem  jsou i nižší platby za provoz spotřebičů.

Tradiční vytápění

Je jasné, že zásoby hnědého uhlí se nezadržitelně tenčí, proto se dá očekávat jeho postupné zdražován a následně i zvyšování ekologické daně. Přesto se v dnešní době lidé odklánějí od plynu a elektřiny, protože ceny tradičních paliv jsou stále velmi nízké.

Dřevo

Nejlevnější klasické palivo ideální pro ty, kteří disponují stálými dodávkami z lesa, případně ze sadů, navíc, milovníci živého ohně v příbytku si přijdou na své. Měkké i tvrdé dřevo je stejně výhřevné, záleží jen na vlhkosti. Syrové dřevo má vlhkost přibližně 50 procent a výhřevnost osm milijoulů na kilogram. To rozhodně není vhodný materiál  na topení. Klasické dobře vyschlé palivové dřevo by mělo mít vlhkost do 20 procent a výhřevnost 12 – 14,5 milijoulů na kilogram. Venku vám dřevo vyschne tak za dva až tři roky, proto někteří volí jinou variantu – brikety lisované z dřevní drtě, prachu, pilin a hoblin. Brikety nemusí vysychat, neboť již mají velmi nízkou vlhkost. Pouze je musíte skladovat na suchém místě a jsou dražší než palivové dřevo.

Největší výhodou dřeva je nízká cena, která se bude postupně zvyšovat, jakmile o dřevo vzroste zájem. Živý oheň v bytě je určitou romantikou a popel lze využít jako hnojivo.

Počítejte ale s tím, že se neobejdete bez místa na skladování, bez pily, štípačky nebo povozu. Topení dřevem je pracné, práce s popelem špinavá a budete muset mít komín a akumulační nádrž. A nelze nepřipomenout určité riziko požáru.

Hnědé uhlí

Jestli máte místo na skladování paliva, tak můžete uvažovat i nad uhlím. Jeho výhřevnost se pohybuje kolem 18 milijoulů na kilogram, ovšem, záleží na kvalitě, tzn. na místě těžby. Topení uhlím se nehodí do husté zástavby kvůli kouři. Další variantou mohou být brikety.

Výhodou uhlí je stále nízká cena, která je navíc podporována různými sezónními slevami.

Mezi nevýhody zařaďme placení ekologické daně, nutnost vlastnit skladovací prostory, likvidaci popele, navíc je práce s uhlím náročná a prašná, o případných zplodinách, pokud je topeno v nevhodném kotli, ani nemluvě. Také musíte mít pravidelně čistěný komín a počítejte i s akumulační nádrží.

Černé uhlí

Palivo, které je alternativou hnědého uhlí. Cena černého uhlí je sice vyšší, ale jelikož je výhřevnější ( cca 30 milijoulů na kilo ), tak se rozdíly prakticky smazávají. Ještě větší výhřevnost má koks, ale je dražší.

Mezi výhody lze počítat nižší  spotřebu paliva s porovnáním s hnědým uhlím a tím pádem i menší skladovací nároky a lepší emise.

Nevýhody jsou prakticky totožné s hnědým uhlím

Zemní plyn

Vcelku přijatelná cena dělá z plynu nejrozšířenější palivo vhodné do všech domů. Jeho výhřevnost se pohybuje kolem 36 milijoulů na kilogram.

Výhodou plynu  je provoz bez práce, snadná regulace, velký výběr kotlů, čisté topení a minimální nároky na prostor.

U nevýhod zmiňme nutnost rozvodů v dosahu bydlení a riziko bezpečnosti dodávek i provozu – otrava, výbuch. Vyšší provozní náklady se odvíjí od distribuce ze zahraničí. A nutný je komín a kotel s pravidelným servisem.

Akumulace ( elektřina )

Dříve se jednalo o oblíbené palivo, ale s postupným zdražováním elektřiny jde o spíš topení pro ty, kteří chtějí bezobslužný zdroj tepla a nemohou mít plyn ani se jim díky provozu nevyplatí tepelné čerpadlo.

Provoz bez práce  jako jedna z výhod elektrické akumulace  již byla zmíněna, ale mezi další patří nizký tarif elektřiny pro domácnost, snadná regulace a není potřebný komín.

Na druhé straně se jedná o dost drahé topení včetně vyšších investičních nákladů -  a je nutný prostor pro akumulační nádrže.

Přímotop ( elektřina )

Jde o velmi drahé topení vhodné snad pouze pro úsporné domy. Nabízí se více variant provozu– podlahové topení, konvektory v místnostech a elektrokotel.

Mezi výhody přímotopu lze počítat čistý a bezpečný provoz bez práce, nízké pořizovací náklady, minimální prostorové nároky a nízký tarif elektřiny.

Bohužel, kromě drahého provozu je další nevýhodou závislost na jednom druhu paliva, protože není potřebný komín.

Alternativní paliva

Dřevěné pelety

Pelety jsou dřevěné špalíčky lisované z dřevního prachu. Jejich výhřevnost je 16 – 17 milijoulů na kilo, navíc, moderní kotle snesou srovnání s plynovými.

Výhodou topení peletami je oproti plynu bezpečnější automatický provoz s malým množstvím  popela, kterým lze navíc hnojit.

Naopak, nevýhodou je, že dřevěné pelety jsou dražší než rostlinné a vyžadují suché skladovací prostory.

Rostlinné pelety

U nich se neobejdete bez speciálního kotle a jinak je použití stejné jako u dřevěných pelet. Rostlinné pelety mají výhřevnost 12-14 milijoulů na kilo a jde o nejlevnější palivo.

Kromě nízké ceny je další výhodou automatické přikládání. Na druhé straně, rostlinné pelety mají menší výhřevnost než dřevěné, vzniká více popela a je nutná častější obsluha. Skladovací prostory jsou samozřejmostí.

Propan

Má vysokou výhřevnost 46,5 milijoulů na kilo, ale je třeba ho skladovat kapalný v nádržích.

Jedná se o komfortní způsob vytápění tam, kde není plynovod, navíc, kotel je možné upravit na zemní plyn. Jenže tu jsou vysoké provozní náklady, nutnost mít nádrž s prostorem umožňujícím přístup do cisterny a přísná bezpečnostní pravidla.

Extra lehký topný olej

U nás jde o měné rozšířené palivo o výhřevnosti 42 milijoulů na kilo vhodné do středně zateplených domů. Výhody a nevýhody topného oleje jsou stejné jako u propanu.

Tepelné čerpadlo

Topení, které se nevyplatí v úsporných domech. Palivem je tu elektřina, která čerpadlo pohání, přičemž je využíváno teplo ze země, vody a vzduchu. Jde o vhodné topení  pro domácnosti  s vysokou spotřebou elektřiny či pro domy, které lze těžko zateplit.

Tepelné čerpadlo nabízí provoz bez práce, malou spotřebu a nízký tarif na elektřinu. Na druhé straně je třeba počítat s vysokou investicí, místem pro venkovní jednotku, kolektory nebo vrt a občas složité zařízení. Většinou je nutný i další zdroj, protože topení je projektováno na teplotu vody do 50 stupňů a kapacita přípojky nemusí stačit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články