Kde se vlastně vyplatí zařízení tepelného čerpadla? Hlavně tam, kde je vysoká spotřeba energie a šetření nákladů potřebných na chod rodinného domu je prioritou. Hodí se také do novostaveb, nicméně mnohem větší pomoc představuje pro majitele starších domků. Výběr vhodného tepelného čerpadla je věc vysoce individuální, a proto se raději obrátíme na zkušeného odborníka nebo kvalitní firmu. Sledovat bychom měli hlavně tzv. topný faktor, jenž nám říká potřebný údaj o množství produkovaného tepla v porovnání s množstvím potřebné energie. Za efektivní můžeme považovat takové čerpadlo, které dokáže nabídnout hodnotu topného faktoru tři a vyšší. Ve zkratce to vlastně znamená, že v porovnání s ostatními systémy vytápění můžeme ušetřit zhruba dvě třetiny nákladů na vytápění. Většina lepších tepelných čerpadel se dá ovládat i za pomoci notebooku nebo chytrého telefonu, takže jeho obsluha je komfortní. Nemusíme vstávat a chodit sami regulovat teplotu do kotelny, pokud ji chceme změnit třeba v kuchyni nebo obývacím pokoji. Tepelné čerpadlo se nevyužívá pouze pro vytápění a ohřívání teplé vody, protože v období letních měsíců s ním můžeme chladit obytné místnosti.
Velice vhodné je si od výrobce nechat dopředu spočítat provozní náklady během vytápění tepelným čerpadlem. Tento typ služby by měl výrobce poskytnout zdarma a mohl by nám pomoci při samotném rozhodování. Podstatné jsou výrobky se zabudovaným měřičem tepla a počítání odebrané energie. Jedině tím se dá briskně zjistit, jestli čerpadlo šetří tolik prostředků, kolik bychom se od něj představovali. Při dodání bychom měli rozhodně preferovat kompletní dodávku na klíč, tedy všechno od projektu přes jeho realizaci až po samotné předání. Firma by za nás v optimálním případě měla vyřídit i všechny potřebné dokumenty na úřadech, čímž se nám ušetří trochu času. Potřebujeme totiž stavební povolení. Ovšem v případě systému vzduch/voda bohatě postačí stavební ohlášení. Tepelné čerpadlo se doporučuje instalovat od jara do podzimu, protože během tohoto období se dá odstavit starý vytápěcí systém. Cena pro rodinný dům se pohybuje v rozmezí mezi sto padesáti až tří sty tisíci korun. Záleží na typu, výkonu a způsobu připojení tepelného čerpadla. Návratnost investice se pohybuje v rozmezí od tří do devíti let. Tepelné čerpadlo můžeme využívat po celý rok.
K největším výhodám tepelného čerpadla můžeme zařadit velice nízké náklady na vytápění a přípravu užitkové vody, které jsou zhruba třetinové. Domácnosti mají také levnější sazbu elektrické energie, čímž poklesne v průměru o polovinu cena provozu. Určitou nevýhodu můžeme spatřovat ve vyšší základní investici na pořízení provozně levného zdroje tepla. Investice má však velmi rychlou návratnost, a to i při rekonstrukci, kde se musí zrušit stávající kotelna. Tepelné čerpadlo je vhodné pro každou domácnost. V současnosti se tepelná čerpadla instalují i do odpočinkových objektů, kde slouží k ohřívání bazénových hal, chlazení a vytápění průmyslových hal nebo jako rekuperátory tepla z technologických procesů. Mnoho lidí se obává, že tepelné čerpadlo je příliš hlučné a také drahé. To se ovšem může stát pravdou jen u nepříliš kvalitních výrobků. Kvalitní tepelné čerpadlo je během provozu tiché a málokdo pozná, jestli je zrovna v provozu, či ne. U novostavby, kde se od vstupní investice ještě odečtou nezrealizované náklady na jiný zdroj tepla, se návratnost pohybuje ve většině případů do pěti let. Pro každý objekt se hodí jiný druh tepelného čerpadla. Nejvíce se prodává vnitřní vzduchové tepelné čerpadlo a zemní kompaktní čerpadlo. Kompaktní má v sobě integrovaný zásobník teplé užitkové vody a vypadá podobně jako větší lednička se stejnou maximální provozní hlučností.
Při výběru typu čerpadla se mohou stát i závažné chyby, kterých bychom se měli každopádně vyvarovat. Hlavním kritériem při rozhodování, který typ pořídit, by rozhodně neměla být jen pořizovací cena, ale hlavně kvalita výrobků a případný servis. Kvalitní čerpadla už obsahují integrované elektroměry a kalorimetry (měřiče vyrobeného tepla), aby si každý mohl vždy odečíst přesné hodnoty a díky tomu si mohl vyčíslit provozní úsporu. Velice zajímavou službu představují zelené linky na servis, které navíc platí všechny vícenáklady na vytápění pomocí jiného zdroje tepla při výpadku tepelného čerpadla. Kvalitní výrobci mají i další výhodu v podobě delší záruční doby, než je samotná návratnost tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo vlastně nefunguje na neznámém principu, protože ho můžeme přirovnat k chladničce, jenom v opačném režimu. Odebírá totiž tepelnou energii z okolí a přenáší ji do topného systému. Tepelná čerpadla můžeme rozdělit na několik různých typů podle zdroje vstupní energie. Nejčastějšími kombinacemi je země/voda, vzduch/voda a voda/voda. Všeobecně se dá prohlásit, že pro nově stavěné domy s volným pozemkem bez terénních úprav jsou vhodné hlubinné vrty či zemní kolektory (země/voda). Tam, kde se provádí pouhá rekonstrukce topné soustavy, volíme spíše kompaktní tepelné čerpadlo vzduch/voda, které se dá umístit takřka kamkoliv. V místech s dostatečným množstvím studniční měkké vody s celoroční teplotou minus devět stupňů Celsia se preferuje typ voda/voda.