Ne všichni jsou zastánci pokrytí podlahy klouzavým laminátem, studenou dlažbou, drahým dřevem nebo kusovými koberci, o které se dá tak jednoduše zakopnout. Celoplošné koberce už asi nejsou na tom top místě co do „trendovosti“, ale své opodstatnění stále mají. Dnešní moderní koberce se podstatně lépe udržují než jejich dávnější předchůdci. Máme k dispozici výkonné vysavače, které je více než dobře zbaví prachu, navíc se i dobře čistí. Některé koberce jsou dokonce opatřeny speciálním, například teflonovým vláknem, které nedovolí nečistotám, aby se usazovaly hluboko v tkanině nebo jsou schopny je úplně odpuzovat.
Přesto některé nevýhody kobercům typu „ode zdi ke zdi“ musíme přiznat. Zadržují prach a je na nich znatelné opotřebení. Proto není od věci si takový koberec pořídit do místnosti, která není tolik vytížená chozením, například do ložnice nebo do pokoje pro návštěvy.
Poslední nevýhoda se týká pouze těch, kteří stojí před srolovaným kobercem a přemýšlejí, co s ním. Jeho pokládka není zrovna jednoduchá, pokud má výsledek k něčemu vypadat a splňovat požadavky na funkčnost i estetičnost. Správným nalepením koberce uděláte radost nejen sobě, proto se pusťme do práce.
Nejprve strhněte starou podlahovou krytinu včetně všech pásek a lepidla. Na povrchu podlahy nesmí zůstat ležet žádné uvolněné části a případné nánosy barev nebo laku obruste. Koberec můžete nalepit prakticky na jakýkoliv povrch, který je rovný, suchý a zbavený prachu. Pod kobercem můžete klidně nechat jak linoleum, tak i dlaždice nebo PVC, ale podmínkou je, že musí pevně držet na svém podkladu. Všechny případné prohlubeniny budete nuceni vyrovnat tmelící hmotou. To se týká i spár u dlaždic, protože po nějakém čase užívání by je koberec kopíroval a bylo by to vidět. Větší nerovnosti zlikvidujete pomocí vyrovnávací stěrky na podlahy. Pozor, před nalepením koberce musí stěrka dokonale vyschnout. Trochu komplikací by vám mohlo přinést případné vyrovnání zvlněné dřevěné podlahy nebo velké spáry. Můžete problém řešit přišroubováním OSB desek k podlaze . Tím ale dojde ke zvednutí její úrovně a ke zmenšení prostoru v místnosti, navíc nezapomeňte, že dveře, které se otvírají dovnitř, budete nuceni zkrátit.
Vyplatí se mít změřenou podlahu dopředu a v obchodě si nechat koberec nařezat tak, abyste měli na stranách rezervu 10 centimetrů. Berte v úvahu přesahy pro všechny výklenky a pro dveře. Napojení mezi jednotlivými kusy se snažte nasměrovat do míst, kde by měl stát nábytek. Při samotné pokládce si dávejte bedlivý pozor na to, aby ve spoji vlas obou kusů směřoval na jednu stranu, jinak se nevyhnete odlišným odrazům světla. Potom kdokoliv (včetně vás ) by mohl mít pocit při pohledu na váš koberec, že má na různých místech jiný odstín barvy.
Jestliže chcete předejít zvlnění kobercové krytiny, tak ji raději do místnosti nad 20 metrů čtverečních nalepte po celé ploše. K tomuto účelu používejte výhradně lepidlo na koberce a žádné jiné! Navíc, vyberte takové, které je vhodné i pro podklad. Následně koberec srolujte tak, že délka role bude totožná s kratší stranou uříznuté krytiny. Nejprve natřete lepidlem pruh podlahy u zdi, odviňte z role kousek koberce a přilepte ho. Potom natírejte podlahu po metr širokých pruzích a postupně tak fixujte položenou krytinu. Jestliže předem víte, že časem koberec vyměníte, tak raději použijte místo lepidla fixační prostředek na koberce. Cenově vás vyjde stejně jako lepidlo, ale fixační prostředek nedrží tak silně ( ale spolehlivě zabrání nenadálému pohybu nebo zvlnění ) a krytinu budete moci bez problémů sundat.
Těsně u zdi koberec ořízněte na míru. Pomoci vám může pravítko, příložník nebo obyčejná lať. Pamatujte si, že je lepší zkracovat nepřilepený koberec a až po přesném ořezu na požadovaný rozměr jeho konec nalepit.
Na vnějších rozích koberec nastřihněte nejprve úhlopříčně od kraje k rohu, potom ho pevně přitiskněte k podlaze pokryté lepidlem a přesahující okraje odřízněte. Abyste dosáhli přesných spojů obou dílů, tak pruhy krytiny přiložte přes sebe a ořízněte je obě najednou. I položení krytiny kolem vývodů není nic náročného, stačí ji nastřihnout od okraje směrem do místnosti, koberec přitisknout k podlaze a zastřihnout těsně kolem vývodu.
Jestliže se chcete vyhnout přilepování koberce lepidlem, tak můžete použít oboustrannou pásku. Pro menší plochy do 20 metrů čtverečních by neměly nastat žádné problémy a koberec by měl držet. Dostačující je přichytit jen okraje a spoje. Kdybyste uvažovali o větším zatížení koberce, například nábytkem, tak jej zkuste podlepit v pásech asi jeden metr od sebe vzdálených. Lepící oboustrannou pásku dejte i na místa, kde krytina obepíná třeba potrubí.
Když docílíte precizního oříznutí vašeho koberce, tak se obejdete bez lišt. To se ale nemusí vždycky podařit. Především v místech, kde nebude u zdi stát nábytek, uvažujte o zakrytí okrajů profilovanými lištami. Použít můžete plastové, které přehnete v polovině a přilepíte na místo. Jejich povrch potom přelepte proužky koberce.
Nebo vyzkoušejte soklové lišty ze dřeva či dřevovláknitých materiálů. Ty budete muset podle typu přibíjet připínáčky, lepit , šroubovat nebo dokonce nasazovat na speciální úchytky připevněné ke zdi. Nezapomeňte rohy lišt seříznout v úhlu 45 stupňů nebo je napojte krytkami.
Ať již zvolíte jakýkoliv způsob lepení – pomocí lepidla, fixačního přípravku, lepenky či jej položíte „nasucho“, tak věřím, že se vám práce povedla ku spokojenosti nejen vaší.